eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTÜRKÇE FLÜT METOTLARININ İNCELENMESİ
(An Investigation of Turkish Flute Methods )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 20
Sayı : 68
Sayfa : 117-134
Dergiye Geliş Tarihi : 28.09.2014
Yayımlanma Tarihi : 27.12.216
DOI Number: :
Cite : Hazan KURTASLAN YILDIRIM , (20). TÜRKÇE FLÜT METOTLARININ İNCELENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 68, p. 117-134. Doi: 10.17753/Ekev345.


Özet
Türkiye’de ilkokul döneminden başlayarak pek çok kurumda, çalgı eğitimi içerisinde flüt eğitimi verilmekte, eğitimci ve sanatçı yetişmektedir. Son yıllarda, Türkiye’de flüte yönelik ilginin artması ile flüt eğitiminin yanı sıra metotlar, ders kitapları ve derleme eser albümleri yayımlanmaya başlamıştır. Araştırmada, flüt için yazılıp yayınlanmış Türkçe metotlar hangileridir, metotların içerikleri nelerden oluşmaktadır, metotların içerikleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler nelerdir? gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Araştırma, betimsel olup durum tespiti yapılmıştır. Araştırma 2016 yılına kadar yayınlanmış olan flüt metotları ile sınırlandırılmıştır. Konu ile ilgili alan yazın taraması ve Türkçe flüt metotlarının incelenmesinde doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre 2016 yılına kadar Türkiye’de yayınlanan dört Türkçe flüt metoduna ulaşılmıştır. Metotlar arasında içerik bakımından farklılık ve benzerlikler bulunduğu tespit edilmiştir. Bu tespitler ışığında, flüt için yazılacak metotların ve eser albümlerinin çeşitli amaçlarla farklı seviyelerde yazılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Müzik Eğitimi, Çalgı Eğitimi, Flüt, Flüt Eğitimi, Türkçe Flüt Metotları.

Abstract
Starting from the primary school, many institutions in Turkey provide flute education within the scope of music education, and train educators and artists. With the increase in interest for flute methods, course books and albums of collected works have been published as well as flute education in recent years. The present study aims to seek an answer what Turkish flute methods that are produced and published for flute are, what these methods include, and what the similarities and differences between these methods are. The study is a descriptive research that reviews the current situation. It is limited to the flute methods published by 2016. The document analysis technique was used to make the related literature review and investigate Turkish flute methods. The findings reveal that there are four Turkish flute methods published in Turkey by 2016. In the light of these results, some suggestions have been developed that methods and work books can be written for flute in a variety of purposes at different levels.

Keywords
Music Education, Instrument Education, Flute, Flute Education, Turkish Flute Methods.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri