eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’AN AYETLERİ VE SURELERİ ARASINDAKİ TENASÜB (Fahruddin Razi‘nin Tefsiri Mefatihu’l- Gayb Örneği)
(The Relationship Between Verses and Sures of Qur’an (Example of Fakhruddin al Razi's Tafseer Mefatihu’l-Gayb) )

Yazar : Sabri DEMİRCİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 147-172
Dergiye Geliş Tarihi : 18.11.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Sabri DEMİRCİ , (19). KUR’AN AYETLERİ VE SURELERİ ARASINDAKİ TENASÜB (Fahruddin Razi‘nin Tefsiri Mefatihu’l- Gayb Örneği). Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 147-172. Doi: 10.17753/Ekev358.


Özet
Kur’an’ın i’caz yönlerinden birisi de, tertibinin ve nazmının fevkalade bir uyum içinde olmasıdır. Kur’an’ın tertibindeki incelikleri ve düzeni inceleyen ilim dalı tefsir usûlünde, “Âyetler ve Sûreler Arasındaki Münasebet” olarak adlandırılmaktadır. Bu konuyu makalemizde Mefatihu’l-Gayb bağlamında örnekler vererek inceledik.

Anahtar Kelimeler
Ayet, Sure, Münasebet, i’caz.

Abstract
One aspectof them iraculous of the Qur'an is too composition of the Qur'an is extra ordinary to be in harmony. These subtle ties in the composition of the Qur'an and this branch of science that studies the in tricacies of the Qur'an is in the Tafseer metodoloji is called “Therelation ship between verse sand sures of the Qur'an.” We examined this issue in our article in the context of Fakhruddin al Razi's Tafseer Mefatihu’l- Gaybby giving examples.

Keywords
Verse, Suret, Relationship, Miraculous

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri