eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKURTUBÎ (ö. 656/1258) ve el-MÜFHİM ADLI MÜSLİM ŞERHİ
(al-Qurtubi (d.656/1258) and His Commentary Book al Mufhim on Sahih Muslim )

Yazar : Hasan YENİBAŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 61
Sayfa : 493 - 518
Dergiye Geliş Tarihi : 22.12.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015


Özet
Endülüslü fakih ve muhaddis Kurtubî (ö. 656/1258), ilk eğitimini memleketi olan Kurtuba ve çevresinde almıştır. Daha sonra da Mekke, Medine ve Mısır gibi ilim merkezlerini dolaşmış ve İskenderiye’ye yerleşerek bu şehirde hayatının sonuna kadar medresede talebelere dersler vermiştir. Müslim’in Sahîh’ini ihtisar eden Kurtubî, daha sonra bu esere el-Müfhim adlı bir şerh yazmıştır. Bu şerh Müslim’in muhtasarına yapılmış olsa da, muhteva olarak tam metin Müslim şerhlerini aratmayacak genişliktedir. Kurtubî, bir dil âlimi ve fakih olması itibariyle şerhinde filolojik ve fıkhî tahlillere geniş yer vermiştir. Erken dönemde yazılmış olmasına rağmen medrese talebelerinin ihtiyaçları gözetilerek yazıldığı için sistematiğindeki güzellikle dikkat çeken el-Müfhim’in ilim dünyası tarafından yeterince tanınmadığı görülmektedir. Bu çalışmada Kurtubî ve Müslim şerhi tanıtılmaya çalışılacaktır.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Kurtubî, Müslim, Sahih, Muhtasar, el-Müfhim, Şerh.

Abstract
Andalusian jurisprudence (faqih) and relater (muhaddith) al-Qurtubi (d. 656/1258), recieved his first education in his homtown Cordoba and around. Then he went to education centers such as Mecca, Medina, Egypt and after settling in Alexandria he taught in madrasah until the end of his life. After summarizing Sahih of Muslim, al- Qurtubi wrote a commentary called al- üfhim. Although this commentary was made for the summary (mukhtasar) of Muslim , in terms of content, it was as comprehensive as full text commentaries of Muslim. Since Qurtubi was linguist and jurisprudence, he made linguistic and juridical analysis in his commentary. Although al-Mufhim was written in the early period, since it was written for the needs of madrasah students, it has beauty in its systematic. And it is seen that this al-Mufhim is not sufficiently known by the world of science. This work will be introducing al-Qurtubi and his Commentary of Muslim.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Keywords
Qurtubi, Muslim, Sahih, Mukhtasar, al-Müfhim, Commentary.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri