eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSTANBUL ŞEHRENGİZLERİNDE ŞEHRİN KURUCU UNSURU OLARAK AŞKINLIK
(As Constituent of A City Transcendency in Sehrengizs of Istanbul )

Yazar : Ali CANÇELİK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 61
Sayfa : 83 - 96
Dergiye Geliş Tarihi : 30.12.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Ali CANÇELİK , (19). İSTANBUL ŞEHRENGİZLERİNDE ŞEHRİN KURUCU UNSURU OLARAK AŞKINLIK. Ekev Akademi Dergisi, 61, p. 83 - 96. Doi: .


Özet
Mimari, şiir ve musiki gibi sanat ürünleri vasıtasıyla şehirler ve şehirliler hakkında bazı bilgiler elde edilmektedir. Bu bilgiler, hem şiirde geçen şehirlerin yapılarını hem de o şehirlerde yaşayan kültür, sanat ve sosyal hayatı içermektedir. Bu makalenin esas amacı, Cemâlî, Tacizâde Cafer Çelebi, Enderunlu Fâzıl ve Fakirî’nin İstanbul şehrengizleri üzerinden şehrin kurucu ve ana unsuru olarak “aşkınlık”ı ortaya koymaktır. Bu amaçla “şehir” ve “aşkınlık” kavramları kısaca açıklanmış, beyitler de bu iki kavram çerçevesinde tahlil edilmiştir. Makalenin sonunda, konumuza bir örneklik teşkil etmesi için Tacizâde Cafer Çelebi’nin Eyüp Sultan semtinin oluşum aşamasını anlatan bölümden bazı beyitler seçilmiş ve izah edilmiştir.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Anahtar Kelimeler
İstanbul, Şehrengiz, Şehir, Aşkınlık.

Abstract
Some information is gathered about cities and city-dwellers by means of works of art such as architecture, poetry and music. This information includes structural aspects of cities and also culture, art and social life living in these cities. The purpose of this article is to put forward “transcendence” as a constituent and basic element of a city in shehrengiz texts on Istanbul by Cemâlî, Tacizâde Cafer Çelebi, Enderunlu Fâzıl and Fakirî. For this purpose, terms of “city” and “transcendence” are explained shortly, and the couplets are analysed within the frame of these two terms. At the end of the article, so as to give an example, some couplets from Tacizâde Cafer Çelebi’s are chosen and explained where the process of construction of Eyup Sultan district is narrated.

Keywords
Istanbul, Shehrengiz, city, transcendence.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri