eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN CİNSİYETİNİN ORGAN NAKLİ VE BAĞIŞI HAKKINDA GÖRÜŞLERİNE ETKİSİ
(The Effect of Gender on the Opinion of the Universıty Students about Organ Transplantation and Donation )

Yazar : Ercan KAYA  Fatih SEZEK, Zehra AKMAN, Bağdat ERBİL, Büşra ASLAN, Rüya ÖZGEN, Özge KELEŞ  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 307-320
Dergiye Geliş Tarihi : 7.02.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Ercan KAYA Fatih SEZEK, Zehra AKMAN, Bağdat ERBİL, Büşra ASLAN, Rüya ÖZGEN, Özge KELEŞ, (19). ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN CİNSİYETİNİN ORGAN NAKLİ VE BAĞIŞI HAKKINDA GÖRÜŞLERİNE ETKİSİ. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 307-320. Doi: 10.17753/Ekev387.


Özet
Çalışmamız, cinsiyet farklılığının üniversite öğrencilerinin organ bağışına gösterdikleri ilgi ve tutumları, bunları etkileyen demografik, sosyal, dini etkiler, toplumun organ naklini kabul durumunu ve organ bağışını sınırlayan faktörler üzerine etkilerini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. 2012-2013 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde yapılan bu çalışmada, Atatürk Üniversitesinde eğitim-öğretim gören 1509 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anket soruları likert tipi olup; kişisel bilgi, organ nakline karşı tutum, organ nakline karşı genel düşünceler ve organ bağışı ile ilgili bir durumla karşılaşılacak olunursa nasıl davranacaklarına yönelik soru ve alt testlerden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 18-25 olup, bunların 539’u (%35,7) erkek, 970’i (%64,3) kızdır. Organlarını bağışlayanların 12’si erkek, 11’i kız olmak üzere toplam 23 kişidir (%1,5). 20’si erkek, 29’u kız olmak üzere toplam 49 (%3,2) kişinin ailesinde organ nakli yapılmıştır. Organ bağışına ihtiyacı olan öğrencilerin 5’i erkek, 8’i kız olmak üzere toplam 13 (%0,9) kişidir. Kız öğrencilerin organ bağışına karşı daha olumlu bir tutuma sahip olduğunu, ölen kişinin organ bağış kartının veya vasiyetinin olması durumunda organ bağışına daha olumlu baktıklarını, ancak doktorlara güvende daha şüpheci olduklarını söyleyebiliriz. Erkekler de ise yakın bir arkadaşına organ bağışında bulunma ve organ mafyasının organ bağışına aracılık etmesi ve organ bağışının dinen sakıncalı olduğu şeklindeki ifadelere daha yüksek oranda katılarak olumsuz görüş bildirmişlerdir. Yapılan analiz sonucunda cinsiyetler açısından bu görüş farklılıkları arasında istatistiksel olarak fark bulunmuştur (P<0,05).

Anahtar Kelimeler
Organ Bağışı, Cinsiyetin Etkisi, Üniversite Öğrencileri, Tutumlar

Abstract
This study was conducted to determine factors affecting universities students' knowledge and attitudes about organ transplantation and donation, according to gender. The study sample was composed of 1509 students from Atatürk university, Turkey in the fall semesters of 2012-2013 academic years. Data were collected with a questionnaire consisting of many questions which have personal knowledge, attitude and prejudice tests of the organ transplantation and donations. The participants are average of 18-25 years old, 539 (%35,7) of the male, 970 (%64,3) of the female students are. 12 male and 11 female of the students with organs donation chart are %1,5 in a total. 20 male and 29 female of their family with organ transplantation are total 49 (%3,2), and they have usually organ donation charts and think more positively this subject, according to the other students. 5 male and 8 female need organ transplantations. On the other hand, the female think more positively and attitudes againts organ donation if pearson dead has organ donation chart or ask to donation her/his organs. But, they trust less in doctor than the male. The male think to take the part of organ mafia, not in accordance with their religious. Disperity of these views of gender are statistically important according to chi square (P<0,05).

Keywords
Organ Donation, Attitude, Universty Students, Gender Affecting

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri