eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimBAZI ÂYETLER IŞIĞINDA HZ. PEYGAMBER (SAS)’İN ÖFKESİ VE SABRI
(Prophet Mohammad’s Anger and Patience in the Light of Some Verses of the Qur’an )

Yazar : Yunus Emre GÖRDÜK  -  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 185-204
Dergiye Geliş Tarihi : 15.02.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Yunus Emre GÖRDÜK -, (19). BAZI ÂYETLER IŞIĞINDA HZ. PEYGAMBER (SAS)’İN ÖFKESİ VE SABRI. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 185-204. Doi: 10.17753/Ekev392.


Özet
Kur’ân-ı Kerîm’de “أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ / güzel bir örnek” olarak tavsif edilen Hz. Peygamber (s.a.v.), müminlere her yönüyle örnektir. Beşeriyeti itibariyle onun da diğer insanlar gibi bazen öfkelendiği ama Kur’ân’ın talimatı gereği her zaman sabırlı olduğu bilinmektedir. O, insanlara daima sabırlı olmalarını tavsiye ederek öfke duygusunun mahiyetini, zararlarını ve korunma yollarını açıklamıştır. Bu makalede, bazı ayetler ışığında Hz. Peygamber’in öfkesi ve sabrı incelenmiştir. Onun hiçbir zaman bireysel hakları için öfkesine mağlup olup intikam almadığı anlaşılmaktadır. Bununla birlikte bütün peygamberler gibi onun da Allah’ın emirlerinin çiğnenmesine ve insanlara haksızlık yapılmasına karşı öfkelendiği görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Hz. Peygamber, Öfke, Öfke Kontrolü, Sabır

Abstract
In the Holy Qur’an, Prophet Mohammad (peace be upon to him) has been specified as “أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ / a good example”. For this reason he is an example to the believers in every aspect. It is known that he was seldom angry like the other people but always patiently becouse he was acting according to the instructions of The Qur’an. He always advised to the people patience and also explaine the nature of the emotion of anger, it’s damage and the ways of protection. In this paper, Prophet’s anger and patience were examined in the light of some verses. It’s understood that he was never take revenge for the individual rights himself. However like all prophets, his anger has emerged against the disobey to the commandments of The God and against the injustice to the peoples.

Keywords
Prophet Mohammad, Anger, Anger Control, Patience

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri