eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMUHYİDDİN İBNU’L-ARABÎ’NİN MENKABETU MEVLİDİ’N-NEBÎ İSİMLİ MEVLİDİ VE EDEBİ TENKİTLİ METNİ
(The “Menkabetu Mevlidi’n-Nebî” Mawlid of Muhyiddin İbnu’l-Arabî and its Literary Criticism )

Yazar : Kerim AÇIK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 677-716
Dergiye Geliş Tarihi : 23.02.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Kerim AÇIK , (19). MUHYİDDİN İBNU’L-ARABÎ’NİN MENKABETU MEVLİDİ’N-NEBÎ İSİMLİ MEVLİDİ VE EDEBİ TENKİTLİ METNİ. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 677-716. Doi: 10.17753/Ekev402.


Özet
İbnu’l-Arabî, hem aile hem de içinde yaşadığı çevre olarak iyi bir kültür ortamında yetişmiş çok yönlü bir âlim ve büyük bir mutasavvıftır. Yaşamı boyunca 500’den fazla eser yazan İbnu’l-Arabî insanı ve onun yaşamını ilgilendiren hemen hemen her konuyu ele almıştır. Bu makalede İbnu’l-Arabî’nin kaleme aldığı iki mevlitten biri olan “Menkabetu Mevlidi’n-Nebî” isimli eserini tenkitli neşretmeye çalıştık. Meşhur âlimin kısaca hayatına değindikten sonra, özellikle edebi kişiliğini ve şiir yazımında benimsediği üslubu ortaya çıkarmaya gayret ettik. Sonrasında Arap Edebiyatında mevlid geleneği ilgili özet bilgi sunarak İbnu’l-Arabî’nin mevlidinin nüshaları hakkında bilgi verdik. Akabinde de mevlid metninin edisyon kritiğini yaptık.

Anahtar Kelimeler
İbn Arabî, Mevlit, Arapça Mevlit

Abstract
İbnu’l-Arabî is a sophisticated scholar who grew up in a great cultural environment in terms of both his family and social life, and a great sufi. He addressed almost every issue of human life in over 500 works he wrote. In this article, we studied critical text of “Menkabetu Mevlidi’n-Nebî”, one of the two mawlids İbnu’l-Arabî wrote. After mentioning about the famous scholar’s life, we tried to reveal his literary identity and the style he adopted in his poetry. Giving information about the Mawlid tradition in Arabic Literature and the copies of İbnu’l-Arabî’s mawlid, we criticised the edition of mawlid text.

Keywords
İbn Arabî, Mawlid, Arabic Mawlid

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri