eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMUHYİDDİN İBNU’L-ARABÎ’NİN MENKABETU MEVLİDİ’N-NEBÎ İSİMLİ MEVLİDİ VE EDEBİ TENKİTLİ METNİ
(The “Menkabetu Mevlidi’n-Nebî” Mawlid of Muhyiddin İbnu’l-Arabî and its Literary Criticism )

Yazar : Kerim AÇIK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 677-716
Dergiye Geliş Tarihi : 23.02.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015


Özet
İbnu’l-Arabî, hem aile hem de içinde yaşadığı çevre olarak iyi bir kültür ortamında yetişmiş çok yönlü bir âlim ve büyük bir mutasavvıftır. Yaşamı boyunca 500’den fazla eser yazan İbnu’l-Arabî insanı ve onun yaşamını ilgilendiren hemen hemen her konuyu ele almıştır. Bu makalede İbnu’l-Arabî’nin kaleme aldığı iki mevlitten biri olan “Menkabetu Mevlidi’n-Nebî” isimli eserini tenkitli neşretmeye çalıştık. Meşhur âlimin kısaca hayatına değindikten sonra, özellikle edebi kişiliğini ve şiir yazımında benimsediği üslubu ortaya çıkarmaya gayret ettik. Sonrasında Arap Edebiyatında mevlid geleneği ilgili özet bilgi sunarak İbnu’l-Arabî’nin mevlidinin nüshaları hakkında bilgi verdik. Akabinde de mevlid metninin edisyon kritiğini yaptık.

Anahtar Kelimeler
İbn Arabî, Mevlit, Arapça Mevlit

Abstract
İbnu’l-Arabî is a sophisticated scholar who grew up in a great cultural environment in terms of both his family and social life, and a great sufi. He addressed almost every issue of human life in over 500 works he wrote. In this article, we studied critical text of “Menkabetu Mevlidi’n-Nebî”, one of the two mawlids İbnu’l-Arabî wrote. After mentioning about the famous scholar’s life, we tried to reveal his literary identity and the style he adopted in his poetry. Giving information about the Mawlid tradition in Arabic Literature and the copies of İbnu’l-Arabî’s mawlid, we criticised the edition of mawlid text.

Keywords
İbn Arabî, Mawlid, Arabic Mawlid

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri