eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKÜRESELLEŞEN DÜNYA’DA OKULLAR İÇİN VE DİĞER ÖRGÜTLER İÇİN SOSYAL SORUMLULUĞUN ÖNEMİ
(Importance of Social Responsibility for Schools and Other Organizations intThe Globalizing World )

Yazar : Önder ŞANLI  Mehmet ALTUN, Çetin TAN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 531-548
Dergiye Geliş Tarihi : 4.03.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Önder ŞANLI Mehmet ALTUN, Çetin TAN, (19). KÜRESELLEŞEN DÜNYA’DA OKULLAR İÇİN VE DİĞER ÖRGÜTLER İÇİN SOSYAL SORUMLULUĞUN ÖNEMİ. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 531-548. Doi: 10.17753/Ekev410.


Özet
Hem ülkemizde hem de tüm Dünya’da sürekli olarak değişim ve gelişmeler yaşanmaktadır. Bu değişim ve gelişmeler örgütlerin yapılarında da olmaktadır. Günden güne değişen şartlara göre toplumun hem eğitim kurumlarından hem de diğer örgütlerden olan beklentileri de değişiklik göstermektedir. Bu durumlarında asıl nedeni yine bu gelişmeler ve değişimlerdir. Bu hızlı değişim ve gelişmelerin sonucunda hem eğitim kurumlarının hem de diğer örgütlerin nasıl etkililiği de tartışılan önemli konular arasındadır. Bu süreçte örgütler amaçlarını ve görevlerini gözden geçirmeye zorlanmaktadırlar. Örgütler kendilerini bu değişim ve gelişmelere uyumlu hale getirebilirlerse gelecek için daha da kuvvetli olabileceklerdir, ancak tam tersi bir uygulama ise örgütler için tam bir hüsran olabilir. Bu anlamdaki değişim ve gelişmelerin en başında gelen kavramlardan birisi de “sosyal sorumluluk” kavramıdır. Çağımızda bu kavram her geçen gün önem kazanmıştır. Örgütlerden beklenen şey sadece kendi menfaatlerini düşünmek olmamalı, aynı zamanda topluma karşıda sorumlu davranışlar da sergilemelidirler. Örgütlerin asıl varlık sebepleri toplum olduğuna göre toplumu daha güçlü yapabilmek adına da sorumlulukları olmalıdır. Toplumsal kurallara, toplumsal değerlere ve toplumsal beklentilere karşı saygılı ve sorumlu olmak günümüzde örgütler için oldukça önemlidir. Bu davranışların sonucu olarak toplum bu örgütlere güvenecek ve onların da daha güçlü olmaları için gayret edecektir. Bu kazan-kazan politikaları ile birlikte hem örgütler hem de toplum gelecek için daha güçlü olacaklardır. Bu çalışmada sosyal sorumluluğun hem okullar için hem de diğer örgütler için ne denli önemli olduğu kuramsal bir çerçevede daha önceden yapılmış benzer araştırmalardan da örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Örgüt, Toplum, Sosyal Sorumluluk

Abstract
There has been an ongoing changes and development both in the world and in our country. These changes have also been seen in the structures of organizations. What the society expects from educational institutions and other organizations have been changing according to current conditions day by day. This situation is the main reason for that. As a result of these rapid changes the efficiency of educational institutions and the other organizations are being questioned. Organizations have been forced to review their aims and duties. If the organizations can orient themselves to these changes, they can be more powerful for the future but the opposite situation may be a frustration for them. One of the distinctive features of the organizations in this meaning is the concept of ‘social responsibility’. This term has gained a very big popularity in these days. Whatever accepted from the organizations is not just thinking their own simple profits or duties. It has been also accepted to be socially responsible organizations. As the organizations consist for the soceity, they have to make some contributions to make their soceity more powerful in some ways. Appreciating the social norms, values and expectations have been critacally important for the organizations in our age. As a result of these behaviors soceity will also trust these organizations and try to make them more powerful. With these win-win policies both organizations and the soceity will be more strong for the future. In this study; importance of social responsibility for schools and other organizations have been analysed by comparing the studies previously done.

Keywords
Organizations, Soceity, Social Responsible.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri