eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimHizmet Öncesi Eğitimde Yansıtmalı Eğitim Deneyiminin Öğretmenlik Uygulamasına Etkisi
(THE EFFECT OF REFLECTIVE PRACTICE ON ‘FIEL EXPERIENCE’ IN PRE-SERVICE TEACHER EDUCATION )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 617-628
Dergiye Geliş Tarihi : 9.03.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015


Özet
Bu çalışma öğretmen adaylarının yansıtmalı öğretmenlik uygulamasına yönelik algılarını geliştirmeyi hedeflemiştir. Hizmet öncesi öğretmen adaylarının alanlarında nasıl uygulayacaklarını öğrendiklerinde yansıtmalı öğretmenliği alışkanlık haline getirdikleri varsayılmaktadır. Bu nedenle çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının yansıtmalı öğretmenliği kendi alanlarında ne kadar başarılı uyguladıklarını ve yansıtmalı öğretmenliğin ne kadar yararlı olduğunu araştırmaktadır. Çalışma bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 30 öğretmen adaylarıyla yürütülmüştür. Katılımcılardan akademik yılın bir dönemi boyunca alan uygulamasındansonra yansıtmalı öğretmenlikle ilgili rapor göndermeleri ve akran gözlem formlarını doldurmaları istenmiştir. Veriler, Odeh, Kurt and Atamtürk (2010) tarafından hazırlanan bir anket aracıyla toplanmıştır. Anket, katılımcıların haftalık yazdıkları yansıtmalı öğretmenlik uygulamasına yönelik raporları ve akran gözlem raporlarını değerlendirmesine rehberlik etmektedir. Çalışma, öğretmen adaylarının ‘sınıf içi uygulama sırasında yansıtma’ ya da ‘uygulama sonrası yansıtma’ yapabilme eğilimlerini göstermektedir. Veri analizi, katılımcıların ankette yer alan maddelerdeki eylemleri yapabilme sıklıklarını ortaya koymuştur. Çalışma sonuçları öğretmen adaylarının sınıf içi uygulaması sırasında karşılaştıkları durumlarla ilgili karar vermede zorlandıklarını göstermektedir. Fakat, etkili bir şekilde yönlendirildiklerinde, katılımcıların ders sonrası öğretmenlik uygulamasıyla ilgili yansıtma yapabildiklerini ve sınıf içi performanslarını değerlendirebildiklerini göstermektedir.

Anahtar Kelimeler
Yansıtma, Sınıf-İçi-Yansıtma, Ders Sonrası Yansıtma, HizmetÖncesi Yabancı Dil Öğretmenleri, Staj.

Abstract
This study aimed to develop insight into pre-service language teachers’ experiences of reflective practice in ‘field experience’. It is assumed that pre-service teachers form habits of reflective practice once they have learnt how to carry it out in their teaching. Hence, this research tries to investigate how well student teachers can apply reflective practice in their field experience and to what extent it is beneficial. The study was conducted at a large state university with pre-service English language teachers. The participants were 30 prospective teachers. The participants were asked to write reflection reports and fill in peer observation forms every week during one term in an academic year. The data was collected with a questionnaire designed by Odeh, Kurt and Atamtürk’s (2010). The questionnaire guided the pre-service teachers to reflect on their weekly guided reflection reports and peer observation forms. The study provided insight into the prospective teachers’ tendency to display “reflection-in-action” versus “reflection-onaction” practices in the classroom. The analysis of the questionnaire yielded frequencies. The findings indicate that pre-service teachers are less capable of making decisions about their teaching context during classroom practice. However, when guided effectively participants are found to reflect on their teaching practices after the class and assess the effectiveness of their moves in the classroom after their field practice.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Keywords
Reflection, Reflection-in-Action, Reflection-on-Action, Pre-service Language Teachers, Practicum.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri