eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR TEFSİRİNDE ÇEVİRİ ETİĞİ VE TEKNİKLERİ
(Translation Ethics and Techniques in the Tafseer of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır )

Yazar : İshak ÖZGEL    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 403-424
Dergiye Geliş Tarihi : 31.03.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : İshak ÖZGEL , (19). ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR TEFSİRİNDE ÇEVİRİ ETİĞİ VE TEKNİKLERİ. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 403-424. Doi: 10.17753/Ekev428.


Özet
Son yıllarda Kur’ân'ın Türkçe tercümeleri hızla artıyor. Buna mukabil çeviri metotları ve teknikleri gibi konularda yapılan çalışmalar ise olması gereken noktanın çok gerisindedir. Teorik yaklaşımların eksikliği ve özellikle çeviri etiği bilincinin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle mevcut tercümelerde önemli zaaflar görülmektedir. Tefsir ile birlikte bir meal yapmış olan Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın Hak Dini Kur’ân Dili adlı eseri erken dönemde yazılmış olmasına rağmen bu konularda önemli bilgiler ve uygulamalar içermektedir. Bu makalede Elmalılı tefsirinden seçilmiş örnekler muvacehesinde çeviri teknikleri ve çeviri etiği üzerinde durulacak, bu vesile ile Elmalılı meali üzerine yapılmış sadeleştirmeler de değerlendirilecektir.

Anahtar Kelimeler
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’ân Dili, Çeviri Etiği, Çeviri Teknikleri, Sadeleştirme.

Abstract
There is a rapid increase in the number of Turkish interpretations of the Quran in recent years. However, there is no enough efforts and works made on translation methods and techniques, despite the significant problems appearing in relation to translation ethics. Hak Dini Kuran Dili (The True Religion, The Language of the Quran) by Muhammed Hamdi Yazır, who has prepared a translation too, along with his tafseer, contains significant information and practices in this area, although it was written in earlier period. In this paper, Elmalılı’s translation techniques and his understanding of translation ethics are to be looked at through examples from his tafseer. In that regard, the simplification edits made on his translation will be assessed.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Keywords
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, The Right Religion, the Language of the Quran (Hak Dini Kur’ân Dili),

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri