eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimAMOK SALDIRILARI VE MÜDAHALE TEKNİĞİ
(Amok Attacks and Intervention Technique )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 19
Sayı : 63
Sayfa : 119- 138
Dergiye Geliş Tarihi : 22.04.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015


Özet
Genelde psiko-sosyal bir travma geçiren kişilerce, mağdur seçmeksizin ve rastgele açılan ateşler sonucu kitlesel ölüm ve yaralamalara neden olan Amok saldırıları, günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde çok sık rastlanan bir fenomen olmuştur. Aktif silahlı saldırgan olarak da nitelendirilen Amok saldırganı, kendi silahıyla intihar etmesine ya da polisin olay yerinde müdahaleye başlamasına kadar öldürme olayını sürdürmektedir. Saldırıyı öncesinde haber alma olasılığının çok düşük olduğu Amok saldırılarında daha fazla ölüm ve yaralamaların olmaması için olaya müdahale edecek ilk ekibin eğitimli ve hazırlıklı olması gerekmektedir. Ülkemizde özel harekât gibi taktik timlerde çalışan polisler dışında genel asayiş ve güvenlik hizmetlerinde çalışan ve bu tür olaylarda olay yerine ilk intikal eden polislerin bu tür olaylara karşı herhangi bir eğitimlerinin olmadığı görülmüştür. Bu çalışmada Amok benzeri silahlı saldırılarda olay yerine ilk intikal eden polislerin, ilgili taktik kuvvet gelene kadar en hızlı ve en etkin bir şekilde olaya nasıl müdahale etmesi gerektiği, Amok olaylarının sık yaşandığı ABD ve Almanya’daki polis eğitim kurumlarının geliştirdiği metotlar örneğinden incelenerek,benzer Amok eğitimlerinin ülkemizdeki mevcut polis eğitimlerine nasıl dâhil edilebileceği tartışılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Amok, Aktif Saldırgan, AMOK Eğitimi, ALERRT, Kitlesel Ölümler, Taktik Tim.

Abstract
Today Amok assaults which cause mass murder and injuries as a result of indiscriminate and random shootings by people with psychosocial traumas in general has been a frequent phenomenon in industrialized countries. Amok attacker called active shooter continues his/her killing action until committing suicide or being stopped by police at crime scene. In order not to have higher rates of casualties in Amok assaults with little to no early warnings, it is essential for first responding units to be well trained and prepared. It is seen that first responding police officers working in regular patrol units in Turkey, except for tactical teams, are not properly trained in these kinds of events. It is discussed in this study how first responding officers canrespond fast and effectively to Amok-like armed assaults until the arrival of tactical units on scene and how Amok training can be incorporated in current police trainings in our country by examining methods developed by the police training units in the United States and Germany where Amok cases occur frequently.

Keywords
Amok, Active Shooter, Amok Training, ALERRT, Mass Murder, Tactical Team.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri