eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimNATURALİST VERİLERİN TEİSTİK SONUÇLARI (Fıtrat Kavramı Özelinde Bir Yorum Denemesi)
(From Naturalist Efforts to Theistic Results (The Concept of Human Disposition in Private a Review Essay) )

Yazar : Osman Zahid ÇİFÇİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 63
Sayfa : 345- 356
Dergiye Geliş Tarihi : 19.05.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Osman Zahid ÇİFÇİ , (19). NATURALİST VERİLERİN TEİSTİK SONUÇLARI (Fıtrat Kavramı Özelinde Bir Yorum Denemesi). Ekev Akademi Dergisi, 63, p. 345- 356. Doi: 10.17753/Ekev447.


Özet
Bu çalışmada; Birleşik Devletlerdeki psikoloji laboratuvarlarında yapılmış olan deney sonuçları ele alınmış ve söz konusu sonuçlar teistik açıdan yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada modern psikolojinin şekillenmesinde etkili olan ve 1980’li yıllardan itibaren kullanılmaya başlanılan bebek laboratuvarlarının verileri, felsefi açıdan değerlendirmeye tabi tutulmakta ve bu anlamda deneyler felsefi değerlendirme için birer malzeme işlevi görmektedir. Bahsedilen deneylerde, insanların doğuştan Tanrı inancına yatkın olduğu sonucu çıkmıştır. Bu sonuç, İslam’da fıtrat olarak ifade edilen kavramla örtüşmektedir. Çalışma, bu örtüşme üzerinden bir yorum denemesi içermektedir.

Anahtar Kelimeler
D. Kelemen, M. Evans, K. Wynn, Teizm, Fıtrat

Abstract
In this study, the results of the experiments which were made in the laboratories of psychology in the united states discussed and the results has been interpreted from a theistic perspective. The infant laboratory where effective in shaping the modern psychology and used since the 1980s data are used in the study. In the experiments mentioned, resulted in the conclusion that is predisposed to believe in a god born of the people. This result are consistent with the concept expressed “fitrat” in a theistic religion which is Islam. This study includes interpretation experiment on this overlap.

Keywords
D. Kelemen, M. Evans, K. Wynn, Theism, Natural disposition

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri