eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişimالحركة الحديثية في كاسط في القرنين الأكؿ كالثان
(The Movements Hadiths in the City of Vasit during First and Second Hijra Century )

Yazar : Ali MUSTAFA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 73-106
Dergiye Geliş Tarihi : 9.06.2015
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
Bu araştırma, hicri birinci ve ikinci yüzyılda Vasıt şehrindeki hadis rivayeti olgusuna ışık tutmaktadır. Bu itibarla, öncelikle şehrin gelişiminin ve şehrindeki ilmi hayatın izlerini sürmekte ve daha sonra şehirdeki rivayet hareketine Sahabenin etkisinin boyutlarını incelemektedir. Çalışmamız, Vasıt’taki ravi tabakalarına dair bir bibliyografya ve bu ravilerin meşhur senetlerini, ayrıca Vasıt’taki hafızları ve bu hafızların dışarıyla olan münasebetlerini içermektedir. Son olarak ise, Vasıt’taki hadis rivayetinin sorunlarını ele almakta ve buradaki hadis hareketinin önemli hususiyetlerini serdetmeye çalışmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Hadis Ekolleri, Vasit Şehrinde Hadis İlmi, Vasit Şehri, Hadis Tarihi, Ravi Tabakati.

Abstract
The research puts a light on the fact of hadith relating in the city of Vasit during first and second hıjra century. İn this term it primarily trails the development of the city and scholarly life in the city and then examines dimensions and of companions’ influence on hadith relating movements in the city. Our research contains a bibliograpy on hadith relators’(narrators) orders end these relators’ vellknovn bonds hafızs (one who has memorized the quran by heard) and thair relations with outside world. Consequently this research deals whit the problems of hadith relating and tries to present crucial characteristics of hadith movement this city.

Keywords
Hadith Schools, Science of Hdith in the City of Wasit, The City of Wasit, Hadith History. Hadith Nar

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri