eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKEYFİYET, ÖLÇÜ VE PROBLEM AÇISINDAN TECVİD İLMİNDE MEDDE YENİ BİR BAKIŞ DENEMESİ
(A New Point of View to the Med of Tajweed According to Condition, Measurement and Problem )

Yazar : Mustafa ŞEN  -  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 63
Sayfa : 213- 230
Dergiye Geliş Tarihi : 19.06.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Mustafa ŞEN -, (19). KEYFİYET, ÖLÇÜ VE PROBLEM AÇISINDAN TECVİD İLMİNDE MEDDE YENİ BİR BAKIŞ DENEMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 63, p. 213- 230. Doi: 10.17753/Ekev461.


Özet
Bu çalışmada tecvid disiplini içerisinde bir bölüm olan med ölçüleri ele alınmaktadır. Günümüzde ‘elif’ ya da ‘hareke’ ile ifade edilen bu medlerin keyfiyeti ve icrası Kur’an okuyucuları arasında farklılık arz etmektedir. Öncelikle söz konusu medlerin ilk dönemden itibaren nasıl anlaşıldığı ve bu anlayış farklılıklarının pratiğe nasıl yansıdığı incelenmiş, daha sonra da bir değerlendirmede bulunulmuştur. Kaynaklarda kullanılan elif ve hareke tabirinin tecvid ilminin ortaya çıkışından sonra olduğu, mutlak bir ölçüyü ifade etmediği ve okuma hızına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği görülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Kur’an, Tecvid, Tilavet, Med, Kasr.

Abstract
In this study, Med measurements which is a part of tajweed disciplines has been tanen up. Nowadays, the condition and perform of these meds which are shown with ‘elif’ or ‘hareke’ have differences among Quran readers. First, it was pointed how these meds have been understood since the first period and how these understanding differences have reflected on practise, then an evaluation has been made. Elif and hareke expressions used in the sources appeared after the appearence of science Tajweed. They do not express an absolute measurement and vary depending on the reading speed.

Keywords
Quran, Tajweed, Reading, Med, Kasr.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri