eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişim2000 YILI VE SONRASINDA YAPILAN ALAN ARAŞTIRMALARI BAĞLAMINDA GÜNÜMÜZ ANADOLU ALEVÎLİĞİNİN HZ. ALİ TASAVVURLARI
(Hazrat Ali Imaginations of Anatolian Alawism in the Context of Fieldworks Made in 2000 and the Following Years )

Yazar : Kamile ÜNLÜSOY    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 63
Sayfa : 167-194
Dergiye Geliş Tarihi : 19.06.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Kamile ÜNLÜSOY , (19). 2000 YILI VE SONRASINDA YAPILAN ALAN ARAŞTIRMALARI BAĞLAMINDA GÜNÜMÜZ ANADOLU ALEVÎLİĞİNİN HZ. ALİ TASAVVURLARI. Ekev Akademi Dergisi, 63, p. 167-194. Doi: 10.17753/Ekev463.


Özet
Alevîlik, inanç esasları Hz. Ali üzerine kurulu olan bir dinî oluşumdur ve kendine özgü Hz. Ali tasavvuruyla diğer dini gruplardan ayrılmaktadır. Alevî gelenekte Hz. Ali’nin menkıbevi şahsiyeti tarihsel şahsiyetinden daha fazla kabul görmüştür. Dolayısıyla Alevîliğin hem yazılı literatüründe hem de sözlü kültüründe Hz. Ali’yle ilgili çok sayıda anlatıya rastlanmaktadır. Yazılı literatürdeki Hz. Ali tasavvurları üzerine çok sayıda bilimsel çalışmalar yapılmış olmasına rağmen günümüz Alevî toplumlarındaki mevcut Hz. Ali tasavvurları hakkında müstakil herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu makalenin amacı, Alevî toplumlar üzerine yapılan alan araştırmalarından hareketle Alevîliğin Hz. Ali tasavvurunu tespit etmek ve bu konudaki eksikliği gidermeye katkı sağlamaktır.

Anahtar Kelimeler
Alevilik, Hz. Ali, Alan Araştırması, Hak-Muhammed-Ali, Don Değiştirme

Abstract
Alawism is a religious formation whose principles of belief are established over Hazrat Ali. Alawism with a distinctive imagination of Hazrat Ali, has become different from the other groups. In Alawi tradition, the mytholocial personality of Hazrat Ali has been accepted more tan his historical personality. However, there are a lot of mithic narration about Hazrat Ali in both of written literatüre and oral culture of Alawism. Although the scientific studies had been made about the imagination of Hazrat Ali over written literatüre, there is no scientific studies about the current imaginations of Hazrat Ali in the Alawi societies. The aim of this article, is to determine the imagination of Hazrat Ali of Alawism by means of the fieldworks over Alawi societies and to contribute to resolving the deficiencies about this subject.

Keywords
Alawism, Hazrat Ali, Fieldwork, Haqq-Mohammad-Ali, Metamorphosis.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri