eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimARAPÇA SÖZLÜKLERDE ARAPÇA SÖZLÜKLERDE ( خ ل ق ) H-L-K KÖKÜ TÜREVLERİ VE VERİLEN KUR'AN AYETİ ÖRNEKLERİNİN MUKAYESESİ
(Derivatives of h-l-k Stem in Arabic Dictionaries and Comparison of the Given Qur'an Verses )

Yazar : Necla YASDIMAN DEMİRDÖVEN  -  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 63
Sayfa : 243- 286
Dergiye Geliş Tarihi : 10.07.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Necla YASDIMAN DEMİRDÖVEN -, (19). ARAPÇA SÖZLÜKLERDE ARAPÇA SÖZLÜKLERDE ( خ ل ق ) H-L-K KÖKÜ TÜREVLERİ VE VERİLEN KUR'AN AYETİ ÖRNEKLERİNİN MUKAYESESİ. Ekev Akademi Dergisi, 63, p. 243- 286. Doi: 10.17753/Ekev477.


Özet
Bu çalışmanın amacı sözlüklerde geçen bir kelimenin Kur'an'da ne kadarının kulldığını bir örnekle tesbit etmektir. " خلق " h-l-k kökü ve bundan türeyen kelimelerin Arapça sözlüklerde hangi manalara geldiği ve dilbilimcilerin Kur'an'da yer alan bu kelimelere hangi yorumları yaptıkları bu makalemizin konusunu oluşturmaktadır. Böylece sözlüklerde Kur’ân-ı Kerîm’deki bir köke ait hangi kelimelerin yer aldığı ve hangi anlamlarda kullanıldığı ortaya çıkacaktır. " خلق " H-l-k kökünden türeyen kelimeler Kur’ân-ı Kerîm’de 261 yerde geçer. Araştırmalarımız neticesinde bu kökten türeyen yedi fiilden yalnızca birinin, yirmi beş isimden ise sadece yedisinin Kur’ân-ı Kerîm’de yer aldığını tesbit ettik. Bu makale bu sahayı yeni tanıyanlara Kur’ân-ı Kerîm ile Arapça sözlükler arasında nasıl bir bağlantı olduğu bilgisini de saa nasıl bir bağlantı olduğu bilgisini de sağlayacaktır. Ayrıca çok meşhur ve bilinen bir kelimenin ne Ayrıca çok meşhur ve bilinen bir kelimenin ne kadar farklı anlamları olabileceğini de göstermektedir.

Anahtar Kelimeler
Yaratma, Takdir, Uydurma, Yalan, Kur'an.

Abstract
The aim of this study is to determine a sample word which is in the dictionary, and find how much of this word used in Qur’an. In the content of this article, there are h-l-k stem and the words that derived from this stem, what are these words mean in the Qur’an and what linguists have commented on this words. Thus, in dictionaries the words which have their meanings in Qur’an will be understood that which words have a place and what is it stem and what do they means in Qur’an. Words that derived from the h-l-k stem, pass in 261 places in the Qur'an. According to our research results only one of the seven verb derived from this stem, we have identified only seven from twenty-five names that involved in the Quran. This article describes how this course will provide the knowledge that there is a connection between the Qur’an and Arabic dictionaries. It will also show how many different meanings of a very famous and known word exist.

Keywords
Creation, Appreciation, Fitting, Lying, Qur'an.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri