eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLÂM HUKUKUNDA SOSYAL TERBİYE VE KONTROL KURUMU OLARAK HİSBE MÜESSESESİ
(Sociıal Upbringing in Islamic Law and Hisbe as a Control Establishment )

Yazar : Ahmet DURAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 64
Sayfa : 9-40
Dergiye Geliş Tarihi : 17.07.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Ahmet DURAN , (19). İSLÂM HUKUKUNDA SOSYAL TERBİYE VE KONTROL KURUMU OLARAK HİSBE MÜESSESESİ. Ekev Akademi Dergisi, 64, p. 9-40. Doi: 10.17753/Ekev481.


Özet
Hisbe, kamu hizmetlerinin denetlenmesi ve yeni kamu hizmetlerinin ihdası manasına gelir. Hisbe teşkilâtı kısmen yargı ile ilgili, kısmen de kamu hizmetleri ile alakalı bir müessesedir. Hisbe müessesesinin ana fikri, Kur’an’ın birçok âyetlerinde belirtilen “emr-i bi’l-ma’rûf ve nehy-i ‘ani’l-münker”dir; yani doğruyu emretmek ve kötülükten sakındırmaktır.Günümüzde zabıta kuvvetine, hatta icra memuruna benzer bir fonksiyonu vardır.Çarşı-pazarların, eğlence yerlerinin, cami, okul, medrese ve benzeri yerlerin kontrolü gibi görevleri vardır. Meselâ gramajı eksik ekmek üretilmesinin önlenmesi, pis kokulu etin imha edilmesi, hijyen kaidelerine uygun olmayan hamamların kapatılması gibi konular bu müessesenin görevlerinden bir kısmını oluşturur. Öte yandan hisbe, İslâmî cihadın bir nev’idir. Bu bakımdan İslâm’ın zuhuruyla birlikte vardı. Rasûlullah, İslâm’a davet edip insanlığı hidayete çağırırken, bu haliyle o, ilk muhtesip olmanın örnekliğini ümmetine göstermiş oldu. Hisbe Teşkilâtı, İslam hukukunun çok modern ve bugünkü kamu hizmetlerinin murakabesiyle ilgili bir müessesesini andırmaktadır. İşte bu araştırmamızda genel anlamda hisbe konusunu ele alacağız.

Anahtar Kelimeler
Hisbe, İhtisâp, emri bi’l-ma’rûf, nehy-i ani’l-münker.

Abstract
Undoubtedly,''Hisbe'',''i'la-i Kelimetullah'':it is a type of Islamic jehad to aggrandize God's name. Muslims have recognized it since dawn of Islam and have begun to invite to all that is good and forbid evil. The Prophet guided the humanity to Islam, in this state, it was not anything else to be the first muhtasib in Islam. Fuqahâ have made different definitions for hisbe. The main idea of all of definitions made is inviting to all goodness, and forbidding evil. In this research, we will firstly examine the theoretical perspectives of hisbe, after that, we will touch briefly the practice of ihtisab in Islamic history.

Keywords
Hisbe, Ihtisab, Inviting to all that is good and forbidding evil, Social upbringing

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri