eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimLİTERATÜR IŞIĞINDA ÖĞRETMEN DAVRANIŞLARI
(TEACHER BEHAVIOURS IN THE LIGHT OF LITERATURE )

Yazar : Merve ÖZKAYA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 56
Sayfa : 399-408
Dergiye Geliş Tarihi : 25.06.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Merve ÖZKAYA , (17). LİTERATÜR IŞIĞINDA ÖĞRETMEN DAVRANIŞLARI. Ekev Akademi Dergisi, 56, p. 399-408. Doi: .


Özet
Bu derleme, pedagojiden yola çıkarak pedagojik anlamda öğretmen davranışlarını etkileyen etmenleri belirlemeye yönelik bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak pedagojiden ve temel anlamda öğretmen davranışlarını ortaya koyan öğretmen öğrenmeleri ile öğrenme-öğretme ortamında öğretmen özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonra daha özel anlamda öğretmen davranışlarını etkileyen etmenlerin sırasıyla öğretmen inancı, öğretmen bilgisi ve öğretmen yeterliliği, öğretmenin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları, öğretmen benliği, öğretmen yansımaları olduğu ifade edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Öğretmen davranışları, öğretmen, öğretmen eğitimi

Abstract
Based on pedagogy, this review is a study for the determination of the factors that affect teacher’s behaviours pedagogically. For this purpose, pedagogy and teacher’s learnings that reveals teachers’ behaviours basically and teachers’ features in the atmosphere of learning-teaching were first mentioned. Later, with a more specific context it was stated that the factor that affect teachers’ behaviours are consecutively teacher’s belief, teacher’s knowledge and competencies teacher’s attitudes towards the job of teaching, teacher’s identity, teacher’s reflections.

Keywords
Teacher behaviours, teacher, teacher education

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 84. Sayısı (Yaz Sayısı) yayımlanmıştır.  85. sayımız için makale kabulü devam etmektedir.

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri