eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÇEVRE KAVRAMINA KUR’AN VE SÜNNET MERKEZLİ BİR YAKLAŞIM
(An Approach to the Concept of Environment According to the Qur’an and Sunnah Abstract )

Yazar : Vehbi KARAKAŞ  NURDAN MENDEŞ  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 63
Sayfa : 357-370
Dergiye Geliş Tarihi : 22.08.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Vehbi KARAKAŞ NURDAN MENDEŞ, (2015). ÇEVRE KAVRAMINA KUR’AN VE SÜNNET MERKEZLİ BİR YAKLAŞIM. Ekev Akademi Dergisi, 63, p. 357-370. Doi: 10.17753/Ekev495.


Özet
İnsanların ve diğer canlıların ilişkilerini sürdürdükleri ve etkileşim içinde bulundukları fizikî, biyolojik, sosyal ve kültürel ortamlara çevre denir. Çevre hava, su, toprak, bitki ve hayvan gibi tabii ve tarihî zenginlikleri içine almaktadır. Çevre, bireyin kendisi, akrabaları, insanlık ailesi ve buna ilaveten görünen âlemlerin ötesinde, görünmeyen âlemler olarak da tanımlanabilir. Çevre insanların ihtiyaç duyduğu her şey ve temas kurduğu herkestir. Diğer bir ifade ile çevre, küçük bir kâinat olan insan ve büyük bir insan olan kâinattır. Kâinat, insanın evi, sarayı ve çevresidir. İkisi de temiz olmalı, temiz kalmalıdır. Kur’an ve Sünnet, gerek insanın ve gerekse insanın evi ve doğal ortamı olan kâinatın, temiz olması ve temiz kalması için olmazsa olmaz kurallar koymuşlardır. Kur’an ve onun uygulaması olan Sünnet bir çevre yasası ve çevre düzenlemesidir. Bu makalemizde, Kur’an ve Sünnet merkezli olarak çevre, çevre düşmanları, çevrenin temizliği ve korunması ilkeleri ele alınmakta, ayrıca çevre bilinci veren üç öğretmene (Kur’an, Sünnet ve Kâinât) ve çevre düşmanlarına dikkat çekilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Kur’an, Sünnet, Çevre, Maddi ve Manevi Temizlik, Günahlar.

Abstract
Human and the other alive organisms have been maintain their relationship throughout their lives and their mutual interactions wihtin physical, biological, social and cultural stages, which is titled "environment” including air, water, soil, plants, as well as natural and historical circumstances. Environment could be described as individually being human, the relatives of human, the family of humanity in whole creations by Allah. In addition, it might be called beyond the visible worlds, invisible worlds. Environment is everything what people need and what people has been contacting. In other words, it is like a human which is an abstract of universe and it is like the universe which is to enlarge a human under a lens. The universe is environment, the palace, the home of people. For those reasons, both human and the universe should be clean and should stay clean as hygiene and a deed. Qur`an and Sunnah always take attention environment. Also, both of them essentially set up certain rules to keep it clean and clear. The rules not only are individually cleanliness of human but also home of people in the universe as natural environment of human. Qur`an and Sunnah, an application of Qur`an, is an arrangement of environment or environmental act. In this article, we dealt with the principles of environment, the enemies of environment, the cleanliness of environment, and the protection of environment against harmful effects according to the rules and suggestions of both Qur`an and Sunnah. In addition, we stand out the enemies of environment and three different educator of environment as Qur`an, Sunnah, The universe.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Keywords
Qur`an, Sunnah, Environment, Deed, Sin.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri