eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimEL-FARK BEYNE’L-FIRAK ADLI KİTABIN MUKADDİMESİNİN İLAVE DİPNOTLARLA TERCÜMESİ
(By Extra Footnate Translation of Preface of El-fark Beyne’l-fırak )

Yazar : Maksut ÇETİN   Çeviren  Muhammed Muhyiddin Abdulhamid- Maksut ÇETİN-Ramazan EGE
Türü : Çeviri
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 64
Sayfa : 369-376
Dergiye Geliş Tarihi : 16.09.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Maksut ÇETİN , (2015). EL-FARK BEYNE’L-FIRAK ADLI KİTABIN MUKADDİMESİNİN İLAVE DİPNOTLARLA TERCÜMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 64, p. 369-376. Doi: 10.17753/Ekev502.


Özet
Hadis kaynaklarında, İslam Ümmeti’nin yetmiş küsur fırkaya ayrılacağı ile ilgili birçok hadis zikredilmektedir. Bu hadislerin en önde geleni, ümmetin yetmiş üç fırkaya ayrılacağı; bunlardan bir tanesinin kurtulacağı diğerlerinin ise cehenneme gideceği ile ilgili hadistir. İslam Mezhepleri’ni ele alan tarihçiler kitaplarında, bu hadis karşısında farklı duruşlar ortaya koymuştur. Bunlardan bir kısmı, bu hadisi dikkate almadan kitaplarını telif emiştir. Bir kısmı, bu hadisin sıhhatini bile kabul etmemiştir. Bir başka grup ise, bu hadisi delil kabul ederek İslam dünyasında ortaya çıkan fırkaları yetmiş üç rakamı üzerinden işlemeye çalışmıştır. Mezhepler tarihçisi Abdulkahir el-Bağdadi de “el-Fark Beyne’l-Fırak” adlı eserini bu rakamdan hareketle yazmıştır. Bu kitabı tahkik ederek neşreden Muhammed Muhyiddin Abdulhamid ise, bu esere bir mukaddime yazarak hem İslam dünyasında ortaya çıkan fırkalaşmanın tarihi sürecini ve o sürecin arka planını irdelemiş hem de bu hadisin tarihi süreç içerisinde içeriğinin doldurulmasının ve o içeriğinin sosyolojik karşılığının mümkün olmadığını göstermeye çalışmıştır. Bu bakımdan anılan bu mukaddimenin dipnotlarla Türkçeye tercümesinin yararlı olacağı düşüncesiyle bu makale kaleme alınmıştır.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Anahtar Kelimeler
İslam, Ümmet, Fırka, Akide, Hadis.

Abstract
In the Hadith resources, there are many hadiths stating that Islam Ummah will divide into more than seventy sects. One of the most important of these says that The Ummah will divide into seventy-three but only one of them will be saved and all others will go to the Hell. Historians dealing with Islamic schools had different attitudes towards this hadith in their books. Some, completely ignored this hadith in their books. Some of them even didn’t accept this hadith as the words of prophet (peace be upon him). But another group, accepting this hadith as proof, tried to present sects in Islam World as seventy-three. Historian of Islamic sects, Abdulkahir el-Bağdadi wrote his book “el-Fark Beyne’l-Fırak” on the base of this number. Muhammed Muhyiddin Abdulhamid, having examined and publishing this book, wrote an commencement for it. He both studied on historical process of division and its reasons and tried to prove that this hadith couldn’t be original in terms of sociological terms. Therefore, with the thought of “the commencement being translated into Turkish with footnotes will be useful”, this essay has been written.

Keywords
Islam, Ummah, Sects, Belief, Hadith

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri