eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimŞART NAZARİYESİ AÇISINDAN İSLAM AİLE HUKUKUNDA EVLENME VE BOŞANMA
(Marriage and Divorce in Islamic Family Law in Terms of the Theory of Requirement )

Yazar : Zeki KOÇAK  -  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 64
Sayfa : 335-368
Dergiye Geliş Tarihi : 1.10.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Zeki KOÇAK -, (2015). ŞART NAZARİYESİ AÇISINDAN İSLAM AİLE HUKUKUNDA EVLENME VE BOŞANMA. Ekev Akademi Dergisi, 64, p. 335-368. Doi: 10.17753/Ekev515.


Özet
Aile Hukukunun en temel iki konusu evlenme ve boşanmadır. Bunlar belirli şartlar dâhilinde ve mutlak sözlerle hemen gerçekleşir. Eğer evlenme akdinin kuruluşu, müstakbelde gerçekleşecek bir olaya (ta’lîki şart) bağlanırsa geçersiz olur, fakat uygun takyîdi bir şarta bağlanırsa geçerli olur. Çünkü evlenme temlikat (mülk edindirme, devir) nev’inden bir akittir. Boşanma ise iskatat (hak düşürme) nev’inden olduğundan her iki şartla da gerçekleşir. Fıkıhta insanın akitlerinde ve tasarruflarında ileri sürdüğü ca’lî şartların, Şâri’nin vaz’ ettiği şer’î şartlara aykırı olmaması asli bir kuraldır. Çalışmamızda evlenme ve boşanmada ileri sürülen şartların çeşitleri ve hukuki sonuçları eski ve yeni meselelerle birlikte ele alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
Aile, Hukuk, Şart, Evlenme, Boşanma.

Abstract
The two main issues of Islamic family law are marriage and divorce. These two issues take place within certain conditions and with absolute promises right away. The establishment of the marriage contract would be invalid if it is tied to a condition that will take place in the future. However, the marriage would be valid if there is a compatible condition attached to the marriage contract. Because marriage is one of kind acts that means transfer of property or a right. However, divorce takes place with both types of conditions because divorce is one of kind acts that means reducing a property or right. As a basic rule of Islamic law, private conditions set forth in an agreement or act by the people, should not be contrary to the conditionsset by Allah and Prophet. In our study, both types of conditions set forth in the marriage and divorce are discussed. In addition, the legal consequences of those conditions are discussed with the old and new issues.

Keywords
Family, Law, Requirement, Marriage, Divorce.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri