eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimAçıköğretim Fakültesi Çerçevesinde Bilişim Sistemleri Başarı Modelinin Geçerlenmesi
(VALIDATING INFORMATION SYSTEMS SUCCESS MODEL WITHIN OPEN EDUCATION CONTEXT )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 19
Sayı : 64
Sayfa : 101-114
Dergiye Geliş Tarihi : 2.10.2015
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Mehmet Cem Bölen Ersin KARAMAN, (19). Açıköğretim Fakültesi Çerçevesinde Bilişim Sistemleri Başarı Modelinin Geçerlenmesi. Ekev Akademi Dergisi, 64, p. 101-114. Doi: 10.17753/Ekev518.


Özet
Uzaktan ve açık öğretimin en önemli bileşeni olan öğretim yönetim sistemlerinin eğitim faaliyetlerini daha iyi yönetebilmek amacı ile değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (ATA-AOF) Öğretim Yönetim Sistemi (ÖYS) DeLone ve McLean’in bilişim sistemleri başarı modeli temel alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan model ise yapısal eşitlik yaklaşımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlara göre sistem kalitesi, hizmet kalitesi ve bilgi kalitesinin ÖYS’nin başarıya ulaşmasında önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, D&M modelinin aksine hizmet kalitesinin algılanan sistem kullanımı ile ilgili önemli bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Bu çalışma katılımcı sayısı (3067) ve bilişim sistemleri başarı modelinin Açıköğretim Fakültesi çerçevesinde değerlendirilmesi açısından alanyazın için büyük önem taşımaktadır.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Bilişim Sistemleri Başarısı, Öğretim Yönetim Sistemleri, Uzaktan Eğitim, Açık Öğretim, e-Öğrenme.

Abstract
As being the most important component of distance and open education activities, Learning Management Systems (LMS) should be improved and evaluated for better management of learning facilities. In this study, it is aimed to evaluate Atatürk University, Open Education Faculty (ATA-AOF) LMS in the scope of updated DeLone and McLean (D&M) Information Systems Success framework. A Structural Equation Model (SEM) approach has been used to employ the model. The results show that system quality, service quality and information quality have significant effect on user satisfaction in the context of LMS. Additionally, in contrast to D&M model, the findings show that service quality does not have impact on perceived system use. The study has great importance because of high number of participants (3067) and validation of IS success model within Open Education Faculty for IS Success literature.

Keywords
Information System Success, Learning Management Systems, Distance Education, Open Education, e-Learn

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri