eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimYAYIMLANMIŞ BAZI ALEVÎ-BEKTÂŞÎ KLASİKLERİNE GÖRE PEYGAMBER TASAVVURU
(The Concept of Profhecy According to Published Alevi-Bektashi Classics )

Yazar : Süleyman AKKUŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 65
Sayfa : 513-536
Dergiye Geliş Tarihi : 24.11.2015
Yayımlanma Tarihi : 25.02.2016
DOI Number: :
Cite : Süleyman AKKUŞ , (2016). YAYIMLANMIŞ BAZI ALEVÎ-BEKTÂŞÎ KLASİKLERİNE GÖRE PEYGAMBER TASAVVURU. Ekev Akademi Dergisi, 65, p. 513-536. Doi: 10.17753/Ekev550.


Özet
İlahî dinlerde peygamberlik inancı temel iman esaslarındandır. Alevî-Bektaşî klasiklerinde de başta Hz. Muhammed olmak üzere, Hz. Mûsâ Hz. Îsâ ve diğer peygamberlere yer verilmekte, peygamberlere iman bir inanç esası olarak benimsenmektedir. Hz. Muhammed’in peygamberliği “Hak-Muhammed-Ali” birlikteliğiyle anılmakta, Kur’an’da ismi geçen peygamberlerin nitelikleri dile getirilmektedir. Farklı rivayetlere dayalı olarak peygamberlerden halkın anlayabileceği tarzda, duygusal boyutta bahsedilmekte, anlatılanlar edebi bir üslupla zenginleştirilmektedir. Peygamberlere iman konusu diğer inanç konularıyla birlikte tasavvufî bir tonda ele alınmaktadır.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Alevî-Bektaşî, Alevî-Bektaşî Klasikleri, İman, Peygamberlik, Hak-Muhammed-Ali.

Abstract
Prophecy is one of the basic foundations of faith after divinity faith in divine religions. It is given to prophets particularly Mohammed, Jesus and the others and the believe the prophets is accepted as a basic principle of faith in Alevi-Bektashi Classical Books. Muhammad's prophethood is defined in the composition of “Hak-Muhammed-Ali”. Qualities of prophets whose names are said in tha Qura’n are mentioned. Based on the different narrations, the prophets are mentioned in the emotional dimensions and those narrations are enriched with a literary style. It is dominated by a mystical tone about the prophet of Islam faith in Alevi-Bektashi profhetic understanding.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Keywords
Alawi-Baktashi, Alawi-Baktashi Classics, Belief, Prophethood, Hak-Muhammed-Ali.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri