eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimŞİÎ VE SÜNNÎ KAYNAKLARDA CEVŞEN DU’ÂSI
(CEVŞEN PRAYER IN SHI’A AND SUNNI RESOURCES )

Yazar : Cemal IŞIK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 65
Sayfa : 101-141
Dergiye Geliş Tarihi : 2.12.2015
Yayımlanma Tarihi : 25.02.2016


Özet
Bu çalışmada, Hz. Peygamber (sav)’den rivayet edilen Cevşen duasının Şiî ve Sünnî kaynaklarda mevcut şekillerinin tespiti, Arapça gramer açısından değerlendirilmesi, aralarındaki farkın ortaya konulması ele alınacaktır. Bu bağlamda iki kaynakta mevcut isim ve sıfatların takdim, te’hir ve kip farklarının nerede ve neler olduğu incelenerek tablolar halinde verilmeye gayret edilecektir. Cevşen duasının hangi kaynaklarla bu güne ulaştığı ve adı geçen kaynaklarda ne gibi farklılıkların olduğu, dua mecmuaları içindeki yeri ve şöhret bulmasının sebepleri araştırılmaya çalışılacaktır. Çalışma, bir giriş ile iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kavramın kökeni, birinci bölümde Cevşen hakkında genel bilgi ve ikinci bölümde ise nüshalar arasındaki farklılıklar tablolar halinde verilecektir.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Sünnî, Şiî, Dua, Arapça, Karşılaştırma.

Abstract
In this work, identification of existing form in Shi'a and Sunni sources, evaluation in terms of Arabic grammar and revealing the differences of Cevşen which was narreted by Our Prophet Hz. Muhammed (s.a.v) will be handled. In this context the inersion of the word order in a sentence and paradigms of nouns and adjectives, available in both sources where and what differences are scrutinizingly will be tried to given in charts. With what resources have reached to this day of prayer Cevşen, being what kind of differences in this mentioned sources, its place in other prayer books and the reasons why it has became popular will be tried to search. This work consists of a prologue and two development parts. In prologue part the origin of the notion, in first part the general information about Cevşen and in second part the differences between copies will be presented as charts.

Keywords
Sunnî, Shi’a, Prayer, Arabic, Comparison.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 80. sayısı yayımlanmıştır.

  Dergimizin 2020 yılı ilk sayısı için makale gönderimi için son tarih 12.01.2020'dir. Bu tarihten sonra gönderilen makaleler bahar sayısına hazırlanacaktır. 

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri