eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSANAT EĞİTİMİ SÜREÇ VE KURAMLARI
(Process and Theories of Art Education )

Yazar : Necmettin KARABULUT  Arş. Gör. Köksal Bilirdönmez  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 65
Sayfa : 343-356
Dergiye Geliş Tarihi : 4.12.2015
Yayımlanma Tarihi : 25.02.2016
DOI Number: :
Cite : Necmettin KARABULUT Arş. Gör. Köksal Bilirdönmez, (20). SANAT EĞİTİMİ SÜREÇ VE KURAMLARI. Ekev Akademi Dergisi, 65, p. 343-356. Doi: 10.17753/Ekev556.


Özet
Sanat bir öğrenme yolu ve yöntemidir. Ruhsal ve etik bir eğitimdir. Sanat özgür düşünce ve karar verme yeteneği geliştirir. Sanat eğitimini gerekli kılan etkenlerin başında toplumsal nedenler gelir. Bir bütün olan toplumu sanat korur ve aksayan yönlerine karşı çıkar. Günümüzde sanat eğitimini gerekli kılan en önemli neden, sanayi toplumlarının insanı mekanik bir ortama yönlendirilmesi ve duygusal değerlerden uzaklaştırılmasıdır. Batıda “Sanat Eğitimi Hareketi” içinde iki yaklaşım bulunmaktadır. Sanat yoluyla eğitim ve sanat için eğitim. Özgür düşünceye açık bireylerden oluşan iletişime ve duyarlılıkların gelişmesine bu denli etkisi olan sanat eğitiminin varlığı ve gerekliliği yadsınamaz. Bireye küçük yaşlardan başlayarak verilen sanat eğitimi, eğitim politikaları ve çağdaş ihtiyaçlar gereği çağdaş yöntemlerle öğreten sanat eğitimcilerinin önemini ortaya çıkarmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Sanat, Eğitim, Öğretim, Süreç, Kuram.

Abstract
Art is a way of learning. It is a psychological and moral education. Art develops the skill of free thinking and decision making. Major factors which require art education are mainly social reasons. Art as a whole protects society and is against its deficiency. The most prominent cause which requires art education nowadays is industrial societies’ leading human beings to a machinery medium and isolating them from emotional values. There are two approaches in “Art Education Movement” in the west: Education Through Art and Education for Art. Existence and ncessity of art educationwhich is so influential on communication and sensitivity development of people who are open to free thinking cannot be denied. Art education for yhe individuals in their early ages reveals the importance of art educators who teach through contemporary methods, as education policy and contemporary needs require so.

Keywords
Art, Education, Teaching, Process, Theory.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri