eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTEKLÎFÎ HÜKÜMLERE KÜLLÎ BAKIŞ: ŞÂTIBÎ ÖRNEĞİ
(Holistic View on Decrees of Obligation (al-Ahkam al-Taklifiya): Al-Shatibi as an Example )

Yazar : Taha NAS    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 65
Sayfa : 537-558
Dergiye Geliş Tarihi : 7.01.2016
Yayımlanma Tarihi : 25.02.2016
DOI Number: :
Cite : Taha NAS , (2016). TEKLÎFÎ HÜKÜMLERE KÜLLÎ BAKIŞ: ŞÂTIBÎ ÖRNEĞİ. Ekev Akademi Dergisi, 65, p. 537-558. Doi: 10.17753/Ekev572.


Özet
Şâtıbî, bütün ahkâmı küllî esaslara, temel maslahatlara dayandırma çabası içinde olduğu gibi, teklîfî hükümleri de bu bakış açısıyla ele alır. Bu çerçevede, beş teklîfî hükmü örnekler vererek izah eder. Her birisinin tikel olarak sahip olduğu hükmün, tümel olarak ele alındığında farklılaşacağını ifade eder. Bu değişimin de hizmet ettiği asıl doğrultusunda olduğunu dile getirir. Dolayısıyla yapılması istenilen bir fiilin, yapacak olan kişi veya topluluk tarafından sürekli terk edilmesi ya da yapılmaması istenilen bir fiilin aynı şekilde sürekli yapılması, hizmet ettiği küllî asla zarar vereceğinden hükmü değişecektir. Mubâh olan bir fiilin de olması gerekenin aksine bir eyleme sürekli maruz kalması da hükmün mendûp, vacip, mekruh veya haram şeklinde değişmesine sebep olacaktır

Anahtar Kelimeler
Şâtıbî, Maslahat, Cüziyyet, Külliyyet, Teklîfî Hüküm

Abstract
Al-Shatibi, basis all judgements on the holistic principles, and maslaha (public interest) he also addresses the decrees of obligation by this perspective. In this context, five decrees of obligation (al-Ahkam al-Taklifiya) are explained by giving examples. Each of these fıve obligations have their own laws but when holistically viewed they have different judgments. This variation is due to them serving the original holistic principles. Thus, an obligatory action (wajib) if continuously abandoned by individuals or a community damaging the holistic principles, the judgment on this action will change. Vice versa a forbidden action (haram) if it continuously committed then the judgment will be more sever. In the same way an action that is deemed permitted (mubâh) but is done continuously against what it was intended for, will cause a change on the judgment deeming it either: recommended (mandub), obligatory (wajib), disapproved (makruh) or forbidden (haram).
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Keywords
Al-Shatibi, Public Interest, Particulars (Juziyat), Entireties (Kulliyat), Decrees of Obligation.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri