eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKIRAAT FARKLILIKLARININ MEÂLLERE YANSITILMASI SORUNU (İsra ve Kehf Sûreleri Örneği)
(The Difference of Qıraat to Reflections to the Meals (The Example Surah’s of Isra and Kehf) )

Yazar : Yakup Yüksel    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 619-640
Dergiye Geliş Tarihi : 13.01.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
Bu makalemizde kıraat farklılıklarının ayetlerin anlamına yönelik doğrudan bir etkisinin olup olmadığına dair çalışma yapmayı hedefledik. Konumuzu İsrâ ve Kehf sûreleri ile sınırlı tuttuk. Bu sûreleri seçmemizin önemli bir nedeni olmamakla birlikte, Kur’an sûrelerinin tamamı için böyle bir çalışmanın yapılabileceğine dair örneklik teşkil edeceğini düşündük. Konu kıraat farklılığı olduğu için ayetlerin metinlerini vermeyi ve farklı okunan ayetlerin değişik okunuş şekillerine işaret etmeyi uygun gördük. Böylelikle farklı okunuşların yapılan meâl çalışmalarına yansıtılıp yansıtılmadığına dair tespitlere işaret etmeyi amaçladık.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Kıraat, Ayet, Meal, Sure, Farklılık.

Abstract
About this article recitation differences for the meaning of verse that there is a direct effect or no and we limited our subject of Isrâ and Kahf surah. Altough not a major reason for choosing this surah but for all of Qoran surah. We thought it would serve as a model that it can be done in such a study. This subject to that difference of qıraat we see expedientlyto provide the text of the verse and to pointing to the different ways of reading the different recited verses. Thus, different pronunciation that we aimed to identify whether they have been re display reflection and pointed to the work done meâl/ translation.

Keywords
Recitation, Verse, Meal, Surah, Differences.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Kıymetli Yazarlarımız,

    Yaz sayımız için makale kabulü sona ermiştir.22.04.2020 itibariyle gönderilen makaleler güz sayımız için kabul edilecektir.

    Kıymetli Yazarlarımız,

    Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

    Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

    Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

    ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

    EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

    DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

    Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri