eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLAMLAŞMA VE BİLGİ AKTARIMI TEMELİNDE YAŞANAN DEĞİŞİMLERE DAİR NOTLAR
(Notes About Changes on the Basis of Islamization and Knowledge Transfer )

Yazar : Osman Kırkarlar    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 563-572
Dergiye Geliş Tarihi : 29.01.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
İslamlaşma ile birlikte yaşanan dünya görüşü değişikliğinin doğal bir sonucu olarak, Kur'an ve sünnet bilgisinin öğrenimini kolaylaştıran birçok değişim yaşanmıştır. Arap Yarımadası'ndan çevreye dalgalar halinde yayılan, Fars, Hint, Malay ve diğer birçok coğrafyaya nüfuz eden bilgi, Arapça temelinde yerel diller ile kaynaşmış ve etkileşime girmiştir. İslamlaşmanın beraberinde getirdiği yeni yazı sistemi ve diğer temel hususlar, İslam bilgisinin yerel dillere ve dolayısıyla insanlara aktarımını kolaylaştırırken, farklı bölgelerde gelişmiş edebiyat, sanat, mimari gibi başlıklardaki birikimi de bu yeni coğrafyalara sunmuştur. Bu çalışmada İslamlaşma ve beraberinde getirdiği değişimler Fars, Hint ve Malay coğrafyalarındaki tecrübeler esas alınarak bilgi aktarımı temelinde genel hatlarıyla incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Eğitim, Fars Coğrafyası, Hint Coğrafyası, Malay Dünyası, Alfabe.

Abstract
Within the Islamization, as a natural consequence of change in worldview, there have been various changes which eases the learning of Qur'an and Sunnah. Gradually spreading knowledge from Arab Peninsula that influences Persian, Indian and Malay geograpy; has blended and interacted with local languages on the basis of Arab language. The writing system that Islamization brought, helped the Islamic knowledge transfer to the local languages and people. It also presented the literature, art, architecture and other particular aspects which sophisticated in other regions to new geographies. In this study, Islamization and implied changes will be examined generally on the knowledge transfer basis, through the Persian, Indian and Malay experiences.

Keywords
Education, Persian Geography, Indian Geography, Malay World, Alphabet.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri