eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimDESTİNASYON MARKA İMAJINA ETKİ EDEN UNSURLAR: KUŞADASI ÖRNEĞİ
(The Factors Affecting Destination Brand Image: Case of Kuşadası )

Yazar : Güneş Açelya SİPAHİ  Seden ALGÜR  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 301-316
Dergiye Geliş Tarihi : 28.02.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
Şehirlerin pazarlanması, imajının oluşturulması konusu literatürde, destinasyon markalama olarak geçmektedir. Günümüzde, destinasyonların marka olması ve marka değerini koruyabilmesi için tıpkı ticari ürün ve hizmetlerde olduğu gibi markalama stratejilerinin kullanılması gerekmektedir. Destinasyonlarda bu stratejileri oluşturacak ve uygulayacak olanlar başta hükümet yetkilileri ve yerel yönetimler olmak üzere o bölgede faaliyet gösteren büyük işletmelerdir. Çalışmanın amacı destinasyon marka imajına etki eden unsurların tespiti edilerek markalama stratejilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda uygulama alanı olarak seçilen Kuşadası’nın üstün ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehdit içeren noktaları tespit edilmiş politik, ekonomik, yasal, doğal ve teknolojik yapısı ile ilgili faktörler belirlenmiştir. Böylece Kuşadası’nın tek ve güçlü bir imaja sahip bir marka kent haline getirilmesi için gerekli olan kriterlerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Ayrıca Kuşadası’nda turizm açısından limanın etkin kullanımı ve destinasyon çevresinin kalitesi ve marka kent olmak konusunda Kuşadası limanın etkisi de incelenmiştir. Çalışmada Kuşadası liman işletmesi yöneticileri, dört ve beş yıldızlı otellerin yöneticileri, seyahat acenteleri sahipleri ve Kuşadası Ticaret Odası başkanından oluşan 6 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Marka Şehir, Destinasyon Markalaması, Marka İmajı, Destinasyon Pazarlama, Liman.

Abstract
Marketing the cities and building up their image take part as destination branding in literature. Nowadays, it is necessary for destinations to use branding strategies to be brand and keep the brand value just as commercial products and services. It is mainly goverment & local authorities' and large firms' duty to create, implement strategies at destinations. The aim of this study is determine the factors affecting to brand image for reveal to branding strategies in Kuşadası as study area of this research. Strength, weakness, threats and opportunities of Kuşadası have been investigated by using SWOT analysis; factors about political, economical, legal, environmental and technological structure have been evaluated. Thus, finding out the necessary criterias to be brand city that it has unique and strong imade aimed. In addition; efficient usage of the harbour, quality of destination round and effect of the harbour for being brand city have been determined. With this aim, face to face interviews have been performed with 6 people from harbour management, 5 starhotels’ managers, travel agency owners and the president of Kuşadası Chamber of Commerce by using semi-structured technique.

Keywords
Brandcity, Destination Branding, Brand Image, Destination Marketing, Harbour.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Yaz sayımız için makale kabulü sona ermiştir.22.04.2020 itibariyle gönderilen makaleler güz sayımız için kabul edilecektir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri