eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLAM HUKUKÇULARININ ŞEHÎDLERİN YIKANMASI VE ÜZERLERİNE NAMAZ KILINMASIYLA İLGİLİ FARKLI YAKLAŞIMLARI
(The Different Opinions of Muslim Jurists on Ritual Ablution of Martyrs’ Body and Performing Prayer over Them )

Yazar : Bayram DEMİR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 143-158
Dergiye Geliş Tarihi : 11.03.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
stisnai görüşler bir tarafa şehide dünyevi hükümler açsısından farklı bir uygulama yapılacağı konusunda ittifaka yakın bir durum söz konusudur. Bu farklılık da şehidin yıkanması ve üzerine namaz kılınması konularında oraya çıkmaktadır. Aslında şehide dünyevi hükümler açısından farklı uygulamayı kabul edenler arasında belirli şartları taşıyan şehidin yıkanmayacağı konusunda ittifak bulunmaktadır. Şehîd üzerine namaz konusunda ise görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Ekoller düzeyinde şehîd üzerine namaz kılınması gerektiği görüşünde olanlar Hanefilerdir. Diğer üç mezhebin görüşü ise şehîd üzerine namaz kılınmayacağı olsa da Ahmed b. Hanbel’den kılınmasının müstehab olduğu görüşü de bulunmaktadır. Yine Şafii mezhebi içinde de belli şartlarla kılınabileceği yönünde görüşler bulunmaktadır. Mezheblerin bahsedilen görüşlerine ulaşmasında tearuz halinde olan nasların ve bu tearuzu gidermede onların farklı yaklaşımlarının etkili olduğu söylenebilir

Anahtar Kelimeler
Şehid, Tearuz, Tercih, Namaz, Yıkama.

Abstract
With a few exemptions, there is almost a consensus on that some different funeral rules have to be applied to the martyrs. This difference appears in the washing of the martyrs and performing funeral prayer (ṣalāt) over them. In fact, there is a consensus among those who accept the different applications on that, in terms of terrestrial verdicts, the martyr who is having certain conditions could not be not washed. The disagreements are about performing prayer over martyrs. According to doctrines of Hanafi school of law (maḏhab), prayers have to be performed over martyrs. Even though the other three schools of law agree upon that funeral prayers should not to be performed over martyrs, Ahmed b. Hanbel also argues that its recommended (mustaḥabb) to perform it. Furthermore, there are also some views among the jurists of Shafi school of law which argue that this prayer could be performed only in certain conditions. It could be said that the conflicted legal injunctions (nass) and different approaches to eliminate these disagreements might influence schools of law to reach these kind of different opinions.

Keywords
Martyr, Disagreement, Preference, Prayer (șalāt), Washing (ritual ablution).

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Yaz sayımız için makale kabulü sona ermiştir.22.04.2020 itibariyle gönderilen makaleler güz sayımız için kabul edilecektir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri