eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimLİSE VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN OSMANLI TÜRKÇESİ DERSİNE YÖNELİK GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ
(The Examining the Views of High School and University Students about Ottoman Turkish Lesson )

Yazar : Oğuzhan SEVİM  Hatice Bayındır  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 67
Sayfa : 291-302
Dergiye Geliş Tarihi : 14.03.2016
Yayımlanma Tarihi : 12.09.2016
DOI Number: :
Cite : Oğuzhan SEVİM Hatice Bayındır, (20). LİSE VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN OSMANLI TÜRKÇESİ DERSİNE YÖNELİK GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 67, p. 291-302. Doi: 10.17753/Ekev622.


Özet
Bu çalışmanın amacı lise ve üniversite öğrencilerinin Osmanlı Türkçesi dersine yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemine uygun bir şekilde gerçekleştirilmiş ve temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Nitel verilerin elde edilmesinde görüşme tekniğinden yararlanılmış ve bu dersi alan lise ve üniversite öğrencileri ile gerçekleştirilecek yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ile Erzurum Lisesi 10. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda lise ve üniversite öğrencilerinin Osmanlı Türkçesine ve Osmanlı Türkçesi dersine yönelik görüşlerindeki benzerlik ve farklılıklara ulaşılmıştır.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Osmanlı Türkçesi, Osmanlı Türkçesi dersi, Lise ve Üniversite Öğrencileri, Osmanlı Türkçesi Dersine Yönelik Görüş, Benzerlikler ve Farklılıklar.

Abstract
The aim of this study is to examine the views of high school and university students about Ottoman Turkish lesson. The research has been carried out properly according to the qualitative research method and basic qualitative research design has been used. While acquiring qualitative data, it has been benefited from the technique of interview and the semi-structured interview forms which have been applied to the high school and university students who take this course have been used. The students in the department of Turkish Teaching, Atatürk University Kazım Karabekir Education Faculty and the students in 10th grade in Erzurum High School comprise the sampling of this research. For data analysis, content analysis method has been used. In the end of this study, the similarities and differences about high school and university students’ views towards Ottoman Turkish and Ottoman Turkish Lesson have been attained.

Keywords
Ottoman Turkish, Ottoman Turkish Lesson, High School and University Students, Views Towards Ottoman

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri