eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimEBÛ ZEHRE’NİN ADALET VE HÜRRİYET ANLAYIŞI
(The Comprehension of Ebu Zehre onJustice and Freedom )

Yazar : Necla Bodur    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 501-518
Dergiye Geliş Tarihi : 16.03.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
Bu makalede son dönemin yetiştirdiği ve Mısır’ın önemli âlimlerinden Ebû Zehre’nin öncelikle kısaca hayatına temas edilecek ardından da Zehretü’t-tefâsir adlı eseri başta olmak üzere eserlerinden hareketle adalet ve hürriyet konularına yaklaşımı ele alınacaktır. Ona göre adalet bireyin ve toplumun huzurlu ve mutlu olabilmesinin kaçınılmaz yanını teşkil etmektedir. Adaletin olmadığı yerde huzurdan ve güvenceden söz etmek asla mümkün değildir. Ebû Zehre adalet ve hürriyeti Allah tarafından yaratılmanın en doğal sonucu görülmektedir. Dolayısıyla da Allah tarafından yaratılmış olmak hem toplum içerisinde adaletle muamele görmeyi hem de başkasının haklarını ihlal etmemek kaydıyla hür yaşamayı gerektirmektedir.

Anahtar Kelimeler
Ebû Zehre, Adalet, Birey, Toplum, Hürriyet.

Abstract
A short life story of Ebu Zehre, one of the most important scholar of Egypt, will be mentioned in this article. Afterwards his comprehension on justice and freedom will be handled based on his books like Zehretü’t-tefasir. He thinks that justice gives happiness and peace to individuals and to the society. There is no assurance nor peace if justice is absent. Ebu Zehre concludes that justice and freedom are results of being created by God/Allah. So being created by God/Allah provides being judged with justice, prevents exceeding the rights of others and gives the opportunity to live in freedom among people.

Keywords
Ebu Zehre, Justice, Individual, Society, Freedom.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Yaz sayımız için makale kabulü sona ermiştir.22.04.2020 itibariyle gönderilen makaleler güz sayımız için kabul edilecektir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri