eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimEBÛ ZEHRE’NİN ADALET VE HÜRRİYET ANLAYIŞI
(The Comprehension of Ebu Zehre onJustice and Freedom )

Yazar : Necla Bodur    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 501-518
Dergiye Geliş Tarihi : 16.03.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016
DOI Number: :
Cite : Necla Bodur , (20). EBÛ ZEHRE’NİN ADALET VE HÜRRİYET ANLAYIŞI. Ekev Akademi Dergisi, 66, p. 501-518. Doi: 10.17753/Ekev625.


Özet
Bu makalede son dönemin yetiştirdiği ve Mısır’ın önemli âlimlerinden Ebû Zehre’nin öncelikle kısaca hayatına temas edilecek ardından da Zehretü’t-tefâsir adlı eseri başta olmak üzere eserlerinden hareketle adalet ve hürriyet konularına yaklaşımı ele alınacaktır. Ona göre adalet bireyin ve toplumun huzurlu ve mutlu olabilmesinin kaçınılmaz yanını teşkil etmektedir. Adaletin olmadığı yerde huzurdan ve güvenceden söz etmek asla mümkün değildir. Ebû Zehre adalet ve hürriyeti Allah tarafından yaratılmanın en doğal sonucu görülmektedir. Dolayısıyla da Allah tarafından yaratılmış olmak hem toplum içerisinde adaletle muamele görmeyi hem de başkasının haklarını ihlal etmemek kaydıyla hür yaşamayı gerektirmektedir.

Anahtar Kelimeler
Ebû Zehre, Adalet, Birey, Toplum, Hürriyet.

Abstract
A short life story of Ebu Zehre, one of the most important scholar of Egypt, will be mentioned in this article. Afterwards his comprehension on justice and freedom will be handled based on his books like Zehretü’t-tefasir. He thinks that justice gives happiness and peace to individuals and to the society. There is no assurance nor peace if justice is absent. Ebu Zehre concludes that justice and freedom are results of being created by God/Allah. So being created by God/Allah provides being judged with justice, prevents exceeding the rights of others and gives the opportunity to live in freedom among people.

Keywords
Ebu Zehre, Justice, Individual, Society, Freedom.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri