eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMÜSLÜMAN DÜŞÜNCESİNDE MUSİBET-RAHMET İLİŞKİSİ
(The Calamity and Mercy Relation in the Islamic Thought )

Yazar : Ali Yıldız MUSAHAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 129-142
Dergiye Geliş Tarihi : 22.03.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
Musibet, insana isabet eden hastalık, bela, sıkıntı gibi elem ve keder verici hâdiseler için kullanılır. İnsanın başına, kendi fiilinin neticesi olarak bir musibet geldiği gibi, insanın isteği dışında dış faktörlerin etkisiyle de musibet gelebilmekte, Kur'an'da Allah'ın insanları imtihan etmek için musibet verebileceğine işaret edilmektedir. İmtihan maksadıyla gelen musibetlerin çözümünde ölçüler yine Kur'an'da sabır mefhumuyla anlatılmaktadır. Musibete maruz kalan insan ise, acizliğinin, güçsüzlüğünün, zayıflığının farkına varmakta, musibetten ibret alıp hatasını düzeltmektedir. Musibetin mümine verilmesindeki amaç, onların samimiyetini ölçmek, derecesini tayin etmek iken; gayr-i müslime verilmesi ise taptıklarının bâtıl olduğunu hatırlatıp gerçek yaratıcıya yönelmesini sağlamaktır. Mümin her musibetin rahmet olarak döneceğine inanır. Nitekim âyet ve hadislerde insanoğlunun ömrü boyunca üstesinden gelmek için uğraştığı, yorulduğu ve yıprandığı musibetlerin, zorlukların bedelinin bir rahmete ve merhamete vesile olacağı öngörülmektedir. İnsanların maruz kaldığı zulme, adaletsizliğe karşı kendi canını feda ederek şehit olmak, hak yolunda mücadele etmek için zorluk ve musibetlere göğüs germek ancak musibet-rahmet çerçevesinde anlam kazanmaktadır

Anahtar Kelimeler
Musîbet, Rahmet, İmtihan, Zorluk, Sabır, Mükâfat.

Abstract
The calamity is used for any kind of illness, troubles, and problems which are causing suffering and grievous of human beings. While calamity might be result of one’s own deeds, as a result of external factors, it also can be unwilled. The Qur’an indicates that God might send calamities to test the people. The solution for the calamities, which were sent for the propose of test, is presented with the concept of the patience in the Qur’an. When a person comes across a calamity, s/he realizes his/her ineffectualness, impotency, and weakness, and learn a lesson from this calamity, and then corrects what s/he did wrong. While the calamity is sent to believers to test their sincerity, and to determine their levels; it is sent to non-Muslims to remind them that they worship untrue Gods, and to turning them towards to the true Creator. The believer believes that in exchange of every calamity which was sent by God, s/he will be awarded with God’s mercy. The Qur’anic verses and hadiths (the prophetic traditions) foresee that humankinds are working hard to cope with these calamities, and they get tired, distressed and worn out in their life span, because of that they are expecting these calamities will help to conduce toward to God’s mercy and grace. Sacrificing their own lives through being martyrs or struggle for justice and rights at time they being subjected to cruelty and injustice and to confronting a calamity head-on, can only be understood with the frame of calamity-mercy balance.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Keywords
Calamity, Mercy, Test, Trouble, Patience, Rewards

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri