eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSINIF ÖĞRETMENİ ADAYLARININ TÜRK KİMLİĞİ, DOST VE DÜŞMAN ÜLKE ALGILARI
(Classroom Teachers' Perceptions Related To Identification, Friend and Enemy Country )

Yazar : Özgür AKTAŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 183-208
Dergiye Geliş Tarihi : 16.07.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Özgür AKTAŞ , (17). SINIF ÖĞRETMENİ ADAYLARININ TÜRK KİMLİĞİ, DOST VE DÜŞMAN ÜLKE ALGILARI. Ekev Akademi Dergisi, 57, p. 183-208. Doi: .


Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmen adaylarının kimlik ve geçmiş algılarının tespitine yönelik olmuştur. Çalışma 2012-2013 öğretim yılının ikinci döneminde Kafkas Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya sınıf öğretmenliği anabilim dalında öğrenim görmekte olan birinci ve dördüncü sınıf öğretmen adayları katılmıştır. Çalışmanın yöntemi nitel bir araştırmadır. Bu amaçla öğretmen adaylarına yedi açık uçlu soru sorularak cevap yazmaları istenmiştir. Araştırmanın sonuçları değerlendirildiğinde öğretmen adayları Türk kimliğini geniş bir yelpazede tanımlamıştır. Öğretmen adaylarının geçmiş algısında Osmanlı Devleti en fazla olumlu imajla yer almıştır. Bunun yanında öğretmen adayları bir toplumda beraber yaşamada değerlerin önemine vurgu yapmıştır. Öğretmen adayları Türkiye için tehlikeli devlet olarak en fazla oranda Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’i seçerken Türkiye’ye dost devlet olarak ise Azerbaycan’ı seçmiştir.

Anahtar Kelimeler
Tarih eğitimi, kimlik, geçmiş, dost, düşman

Abstract
The aim of this study was to determine the perceptions of student teachers' identity and history. Work carried out at the University of the Caucasus in the second period of the academic year 2012-2013. Studying in a classroom teacher to work in the department participated in the first and fourth grade teacher candidates. Model is a qualitative research study. For this purpose, pre-service teachers were asked to answer seven questions to open-ended questions. Considering the results of the research teachers has identified a wide range of Turkish identity. More positive perception of the Ottoman Empire by clasrrom teachers. In addition clasroom teachers have been emphasizing the importance of values in a society together. Maximum percentage of teacher candidates emphasized dangerous state is United States and Israel for Turkey. Clasrrom teachers chose to Azerbaijan friendly state to Turkey.

Keywords
History education, idendity, past, friends, enemy.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri