eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimNARSİZM İLE ÖZGÜVEN ARASINDAKİ İLİŞKİDE İSLÂMÎ EĞİLİMİN ARACILIK ROLÜ
(Islamic Tendency as a Mediator of the Relationship between Narcissism and SelfConfidence )

Yazar : Orhan GÜRSU  Orhan GÜRSU, Çiğdem APAYDIN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 551-562
Dergiye Geliş Tarihi : 1.04.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016
DOI Number: :
Cite : Orhan GÜRSU Orhan GÜRSU, Çiğdem APAYDIN, (20). NARSİZM İLE ÖZGÜVEN ARASINDAKİ İLİŞKİDE İSLÂMÎ EĞİLİMİN ARACILIK ROLÜ. Ekev Akademi Dergisi, 66, p. 551-562. Doi: 10.17753/Ekev641.


Özet
Bu araştırmanın amacı, İslâmî eğilimin narsizm ile özgüven arasındaki aracılık etkisini ve bu kavramlar arasındaki yapısal ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Akdeniz üniversitesinde görev yapan 171 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacılar tarafından geliştirilen narsizm, özgüven ve İslâmî eğilim ölçekleri kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Narsizmin, özgüvenin ve İslâmî eğilimin boyutları arasındaki doğrusal ilişkilerin derecesini ve yönünü incelemek için Pearson Korelâsyon Katsayısı, narsizm ile özgüven arasında İslâmî eğilimin aracılık rolü ile kavramlar arasındaki yapı, yol (path) diyagramıyla modellenmiştir. Alan-yazına dayalı olarak geliştirilen araştırma modeli iyi bir uyum göstermemiş ve verilere dayalı olarak yeniden modellenmiştir. Geliştirilen modele göre İslâmî eğilim narsizm ile özgüven arasında aracılık etkisi yapmamakta, narsizm ile İslâmî eğilim arasında ilişki bulunmamakta, narsizm ile özgüven arasında pozitif yönde, İslâmî eğilim ile özgüven arasında negatif yönde ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak öğretim üyelerinde narsistlik arttıkça özgüvenleri yükselmekte, İslâmî eğilimleri azalmaktadır.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Narsizm, Özgüven, Özsaygı, İslâmî Eğilim, Öğretim Üyeleri.

Abstract
The aim of this study is to examine the mediating role of Islamic tendency in the relationship between narcissism and self-confidence, and the structural relationship between these constructs. The sample of the study is composed of 171 faculty members working in University A. The narcissism, self-confidence and Islamic tendency scales developed by the researchers were used for data collection purposes. Explanatory and confirmatory factor analyses were conducted to test the validity and reliability of the scales. The Pearson Correlation Coefficient was used to assess the degree and direction of the linear relationship among narcissism, self-confidence and Islamic tendency. The mediating role of Islamic tendency in the relationship between narcissism and self confidence and the structure between the constructs were illustrated with a path diagram. The research model that was developed based on the literature did not fit well, and thus, it was remodeled based on the data. According to the new model, Islamic tendency does not have a mediating role in the relationship between narcissism and self-confidence; there is no relationship between narcissism and Islamic tendency; there is a positive relationship between narcissism and self-confidence and a negative relationship between Islamic tendency and self-confidence. The results of the study reveal that as narcissism increases, self-confidence of faculty members also increases, yet their Islamic tendency decreases.

Keywords
Narcissism, Self-Confidence, Self-Esteem, Islamic Tendency, Faculty Members

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri