eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİLK ANILARIN BİREYLERİN YAŞADIĞI KÜLTÜRE GÖRE FARKLILAŞMASI
(Culture Sensitive Counselor Necessity (Culture and Cognitive Structures) )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 20
Sayı : 66
Sayfa : 237-254
Dergiye Geliş Tarihi : 8.04.2016
Yayımlanma Tarihi : 28.04.2016


Özet
Çalışmanın amacı, gelecekteki beklentilerini, kurallarını ve yargılarını oluşturan ilk anıların bireylerin yaşadıkları bölgeye göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesinin farklı alanlarında eğitim alan toplam 330 öğrenciye Manaster ve Perryman tarafından oluşturulmuş ve araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanmış İlk Anılar Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, aynı bölgeden gelen katılımcıların ilk anılarının ortak detaylarlar taşıdığını göstermektedir. Sonuçlar “anne”, “diğer aile üyeleri”, “aileden olmayanlar”, “kardeş doğumu”, “cezalar”, “açık düşmanlık”, “hastalık”, “toplam konu”, “görsel detaylar”, “ses detayları”, “okul”, “aileden olmayan kişilerin evi” gibi ilk anı parçaları arasında anlamlı farklılıklar oluğunu göstermiştir. Katılımcıların içinde bulunduğu kültür bilişsel süreçlerimizi ve olayları algılama biçimimizde farklılıklar yaratmaktadır. Bu sebeple danışma sürecinde kültürel etkileri dikkate almak bir zorunluluktur.

Anahtar Kelimeler
İlk Anılar, Bilişsel Yapılar, Kültür, İlk Anılar Ölçeği, Adler Yaklaşımı.

Abstract
The aim of this study is to determine whether the first memories of individuals forming effecting the according expectations, rules and judgment show difference according to the lived region in other words culture. To achieve this goal, the total 330 students trained in different areas Marmara University Faculty of Education and Ibrahim Çeçen University Faculty of Education were applied Early Recollection Scale created by manaster and Perryman and adapted into Turkish by the researchers The data obtained from this study show joint details on the early recollection of participants from the same area. Results shown significant differences between the .early recollections. That are “mother ", “other family members ", without of family ", “brother birth", “punishment ", “open hostility", “disease ", "total subject ", "visual details”,"sound details”,”school ",”home of persons who are not family “The culture in which participants create differences our cognitive processes and detection format of events. For that reason the cultural effects in the consultant proses must be taken into occount.

Keywords
Early Recollection, Cognitive Structures, Culture, Early Recollection Scale, Adler Theory.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri