eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMEHMET ÂKİF’E GÖRE MÜMİNLERİ İSLAM’DA BİRLEŞTİRMEK VE KARDEŞLEŞTİRMEK AÇISINDAN ÂL-İ İMRAN SURESİ 103. AYETİ
(103RD Ayeth of Âl-İ Imran Surah According to Mehmet Akif, in Terms of Uniting Muslims and Making Them Brother in Islam )

Yazar : Murat Sarıcık    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 67
Sayfa : 261-290
Dergiye Geliş Tarihi : 13.04.2016
Yayımlanma Tarihi : 12.09.2016
DOI Number: :
Cite : Murat Sarıcık , (20). MEHMET ÂKİF’E GÖRE MÜMİNLERİ İSLAM’DA BİRLEŞTİRMEK VE KARDEŞLEŞTİRMEK AÇISINDAN ÂL-İ İMRAN SURESİ 103. AYETİ. Ekev Akademi Dergisi, 67, p. 261-290. Doi: 10.17753/Ekev652.


Özet
Mehmet Âkif, 1912 Ekiminde başlayan Balkan Savaşı’ndan iki hafta kadar önce Sebîlürrreşâd dergisinde yayınladığı yazısında Âl-i İmran suresi 103. ayetini esas alıp, tüm müminlerin hep birden Allah’ın kitabına sarılmasını, birbirlerinden ayrılmamasını istemiştir. Ona göre tüm müminleri bir arada tutacak en kuvvetli bağ Kur’an ve İslamiyet’tir. Mezkûr ayet ışığında birlik olmak, inananları dünyada perişanlıktan kurtaracağı gibi, ahiret hüsranından da kurtaracaktır. Ancak Kur’an ve İslamiyet rabıtası, bütün İslam kavimlerini bir arada tutabilir. O bu konudaki fikirlerini Asr-ı Saadet’ten bir örnek olayla da destekler. Ona göre din kardeşliği, Allah’ın en büyük nimetlerinden biridir.

Anahtar Kelimeler
İttihat, Allah’ın İpi, Tefrika, Ülfet, Kardeşlik, Irkçılık, Düşmanlık.

Abstract
Mehmet Akif had wanted from Muslims altogether to hold fast to the rope of God, and not to become divided based on the Al-i Imran Surah 103. verse in the Sebîlürrreşâd magazine article which published two weeks before the Balkan Wars in October 1912. According to him, the strongest bonds that keeping all believers together are the Quran and Islam. In consideration of above-cited verse, the collaboration of Muslims save them from misery in the World and frustration of hereafter. Nothing but the Quran and Islam connection can hold together all Muslim nations. He base his opinion on the sample from the golden age of Islam. According to him religious fellowship is the one of Allah's greatest blessings.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Keywords
Union, the Rope of God, Division, Habituation, Brotherhood, Racism.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri