eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişimجمالياتُ القصص المُؤطَّرة في قصّة الإطار قصّة (المدينة الفاضلة) للأطفال، لمحمّد علي حمد الله أنموذجًا
(The Prettiness of Extracted Stories (ESs) In the story of (Ideal City for the fictionist Muhammad Ali Hamdallah) as an Application. )

Yazar : Ahmed Sawan    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 68
Sayfa : 1-34
Dergiye Geliş Tarihi : 17.06.2016
Yayımlanma Tarihi : 27.12.216
DOI Number: :
Cite : Ahmed Sawan , (20). جمالياتُ القصص المُؤطَّرة في قصّة الإطار قصّة (المدينة الفاضلة) للأطفال، لمحمّد علي حمد الله أنموذجًا. Ekev Akademi Dergisi, 68, p. 1-34. Doi: 10.17753/Ekev671.


Özet
Çocuk öyküleri, yavrularımızın gelişimde çok önemli bir yere sahip. Bu araştırma, çocuk öykülerinin bir türü olan kısa öyküleri konu edinir. Kısa öykülerin uzun öyküler içindeki yapısal etkisi ve çocuklara edebiyat zevki kazandırmadaki rolünü ele alır. Ayrıca bu öykü türünün tanımı ve uzun öykülerle bağları da bu araştırmanın kapsamına dâhildir. Araştırmamızın teması, yazar Muhammed Ali Hamdullah'ın el-Medinetü'l-Fazıla (Fazilet Şehri) isimli eseridir. Araştırmada ayrıca iyilik-kötülük, yalan-doğru gibi düalizm örnekleri üzerinden kısa ve uzun öyküler arasındaki yer, olay ve durum ilişkileri açıklanmaktadır. Çocuk öykülerine yönelik bu çalışmamızın, bu alanda çalışmak isteyen araştırmacılar açısından ufuk açıcı yenilikler sunmasını ümit ediyoruz.

Anahtar Kelimeler
Büyük Öyküler, Küçük Öyküler, Karakter, Zaman, Mekân, Olaylar.

Abstract
Since stories for children have great values, this paper is interested in one type of these stories. This type is called Extracted Stories (ESs). This paper defines ES, shows their importance, studies their effects in main stories, and how ESs attracts children. Then, it presents the story of (Ideal City for the fictionist Muhammad Ali Hamdallah) as an application. In addition, this article addresses the structure of ESs through pointing to the personality, time, place and events. As well as it deals with the correlation between the ES and main stories through several doubloons. Prettiness of ESs for children is the new aspect that is searched in this paper and it benefices those who want to explore and study in this field.

Keywords
Big Stories, Small Stories, Character, Time, Place, Events.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri