eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİZZÜDDÎN B. ABDÜSSELÂM’IN HAYATI VE İLMÎ ŞAHSİYETİ
(Izzuddin b. Abdusselam: His Life and Scholarly Character )

Yazar : Adnan ALGÜL    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 67
Sayfa : 31-58
Dergiye Geliş Tarihi : 7.08.2016
Yayımlanma Tarihi : 12.09.2016


Özet
Fıkıh ilminde zamanının otoritesi olan İzzüddîn b. Abdüsselâm, tefsir, kelam, ahlak ve siyer gibi sahalarda eserler vermiş, bilhassa Dımaşk ve Kahire’de hicri VII. Asırda Şafiî mezhebinin önderliğini yapmıştır. Farklı alanlarda eserler vermesine rağmen onun esas ihtisas alanı Fıkıh ilmidir. Bu çalışmada İzzüddîn b. Abdüsselâm'ın hayatı, ilmî kişiliği, hocaları, öğrencileri, eserleri ve üstlendiği görevler ele alınacaktır. Bu vesileyle onu ilim dünyasına biraz daha tanıtmak istiyoruz.

Anahtar Kelimeler
İzzüddîn b. Abdüsselâm, Şafii, Mezhep, Fıkıh, Tefsir, Tabakât.

Abstract
Izzuddin b. Abdusselam, who was the leading authority in the field of Fiqh, also gave Works in hadith, kalaam, and the Interpretition of holy book Qran. He also became the religious leader of Shafi (a division in Islam) in the 7th century in Damascus and Cairo. Although he gave Works in a variety of areas, his specialized in Fiqh. Most of his Works have been printed. In this study, we will focus on Izzuddin bin Abdusselam's life, his wisdom and Works and the era he lived. We want to have a close look at him in terms of his knowledge.

Keywords
Izzuddin b. Abdusselam, Shafi, Sects, Fiqh, Tafsir, Tabakât.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri