eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimZEKÂT VE VERGİ MÜKELLEFİYETİNDE FIRSAT EŞİTLİĞİ VE ADALETİN SAĞLANMASI
(Ensuring Equality of Opportunity and Justice for the Obligation of Zakat and Tax )

Yazar : Ahmet ÖZDEMİR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 56
Sayfa : 1-10
Dergiye Geliş Tarihi : 22.07.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Ahmet ÖZDEMİR , (17). ZEKÂT VE VERGİ MÜKELLEFİYETİNDE FIRSAT EŞİTLİĞİ VE ADALETİN SAĞLANMASI. Ekev Akademi Dergisi, 56, p. 1-10. Doi: .


Özet
Zekât dini bir ibadettir. Zekât sadece Kur’an-ı Kerim’de beyan edilen kişilere ödenir. Vergi, kamu hizmetlerinin maliyetini karşılamak için hükümet tarafından alınır. Zekât ile vergi birbirinden farklıdır. Bazı insanlar sadece vergi öderken, diğerleri hem vergi hem de zekât ödemektedir. Bu durum mükellefler arasında eşitsizlik doğurmaktadır. Vatandaşlar arasında fırsat eşitliği sağlayabilmek için zekât fonu kurulmalıdır. Fonda biriken miktar, sadece zekât olarak kullanılmalıdır. Zekât fonuna ödeme yapanlara, gelir vergisi muafiyeti verilmelidir.

Anahtar Kelimeler
Zekât, Zekât Fonu, Vergi, Malî Mükellefiyet.

Abstract
Zakat is a religious worship. Zakat is paid only to persons declared in the Qur'an. Taxes are taken by the government to cover the cost of public services. Zakat and tax are different. Some people are just paying the tax, others pay both tax and zakat. This situation leads to inequality between taxpayers. Zakat fund should be established to ensure equality of opportunity among citizens. The amount accumulated in the fund should be used only as zakat. Those who pay zakat fund, should be given income tax exemption.

Keywords
Zakat, Zakat Fund, Tax, Financial Liability.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 84. Sayısı (Yaz Sayısı) yayımlanmıştır.  85. sayımız için makale kabulü devam etmektedir.

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri