eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSINIF ÖĞRETMENİ ADAYLARININ OKUL DENEYİMİ DERSİNDE İLETİŞİMLE İLGİLİ İLK İZLENİMLERİ
(The First Impresson of Classroom Teachers Candidates About Communication at School Experience Course )

Yazar : Hürrem Şerife KAYA  Osman SAMANCI  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 56
Sayfa : 419-428
Dergiye Geliş Tarihi : 23.07.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Hürrem Şerife KAYA Osman SAMANCI, (17). SINIF ÖĞRETMENİ ADAYLARININ OKUL DENEYİMİ DERSİNDE İLETİŞİMLE İLGİLİ İLK İZLENİMLERİ. Ekev Akademi Dergisi, 56, p. 419-428. Doi: .


Özet
Eğitim fakültelerinde verilen teorik bilgilerin uygulama süreci olan Okul Deneyimi dersi, öğretmen adaylarının hem gözlem yapmasını hem de deneyim kazanmasını sağlar. Öğretmen adayları, okullara ilk gittiklerinde mesleklerine de ilk adımı atmış olurlar. Bu deneyim, onların düşüncelerini ve duygularını da yönlendirecektir. Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının okul deneyimi için ilkokullara gittikleri ilk günde sınıf ortamı ve okuldaki iletişim ortamı ile ilgili edindikleri ilk izlenimlerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemi Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 40sınıf öğretmeni adayından oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla görüşme formu kullanılmıştır. Veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırmaya katılan öğretmen adaylarının görüşleri, sınıf ortamı ve okul ortamında iletişim olarak iki ana tema üzerinde yoğunlaşmıştır.

Anahtar Kelimeler
Okul Deneyimi, sınıf öğretmeni, sınıf ortamı ve iletişim

Abstract
The application of theoretical knowledge in the process of education faculties School Experience course allows teachers to gain experience and make observations as well. Student teachers, are starting professions at their first days in the school. This experience will guide their thoughts and feelings. The aim of this study was to determine the first impressions of student teachers about the classroom environment and communication at school on their first day of school. The sample of the study Ataturk University Faculty of Education, which is composed of 40 candidates for classroom teachers. Interview form was used to collect research data. The data analyzed by content analysis. The opinions of teachers participating in the study is concentrated on two main themes: The classroom environment and communication at school.

Keywords
School experience, primary school teacher, classroom environment, communication

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 84. Sayısı (Yaz Sayısı) yayımlanmıştır.  85. sayımız için makale kabulü devam etmektedir.

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri