eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLAM HUKUKU VE MODERN HUKUK BAĞLAMINDA TAZMİN SORUMLULUĞUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ
(Evaluation of Compensation Liability in the Context of Islamic Law and Modern Law )

Yazar : Yusuf ŞEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 68
Sayfa : 383-414
Dergiye Geliş Tarihi : 1.12.2016
Yayımlanma Tarihi : 27.12.216


Özet
İslam hukukunda tazmin sorumluluğu damân, zimmet, uhde, garâmet ve kefâle gibi kavramlarla değerlendirilmiştir. Adaletin sağlanmasında verilen zararların giderilmesi esastır. İnsana verilen zararların tazmin edilebilmesi için sorumluluğun unsurları olan fiil, illiyet bağı, hukuka aykırılık ve zararın ortaya çıkması yanında değişen ve gelişen durumlara göre belirli ilkelerin gündeme gelmesi dikkat çekicidir. Bu çalışmamızda tazmin sorumluluğu, İslam hukuku ve modern hukuk açısından mukayeseli olarak ele alınmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Tazmin, Sorumluluk, Kusur, Tesebbüb, Zarar.

Abstract
In Islamic Law, liability for compensation is discussed under the titles of damân, zimmet, khdda, gardam and kafâle. Compensation for a loss is the basis of (securing) justice. It’s remarkable that not only the elements of liability –act, damage, the causal link, unlawfulness – but also some particular principles responding to changing and developing situations are taken into account for victim compensation. In this study liability for compensation will be discussed from Islamic and modern law point of view.

Keywords
Compensation, Liability, İmperfection, Cause, Damage.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri