eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKLASİK GİTAR EĞİTİMİNDE PARMAK HAZIRLAMALI SESLENDİRME YÖNTEMİ
(Finger Prepared Playing Technique on Classical Guitar Education )

Yazar : Fatih BİNGÖL    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 56
Sayfa : 409-418
Dergiye Geliş Tarihi : 24.07.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Fatih BİNGÖL , (17). KLASİK GİTAR EĞİTİMİNDE PARMAK HAZIRLAMALI SESLENDİRME YÖNTEMİ. Ekev Akademi Dergisi, 56, p. 409-418. Doi: .


Özet
Teknik klasik gitar eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu makalede klasik gitar tekniğinin biyomekanik temellerine değinilerek, bu eksende Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı için hazırladığımız doktora tezine konu olan gitarda parmak hazırlamalı seslendirme yönteminin (PHSY) gitar eğitimine katkıları değerlendirilecektir. PHSY’nin temel amacı, seslendirmede kullanılan sağ ve sol el hareketlerinin seslendirme anından önce programlanarak, seslendirmede hareket yönetiminin kalite ve verimini arttırmak, bu yaklaşımla edinilen seslendirme becerileriyle psikomotor düzeyde bir tür hareket repertuarı oluşturmak ve ileri vadede bu repertuarı geliştirmektir.

Anahtar Kelimeler
Klasik gitar, klasik gitar eğitimi, parmak hazırlama, motor öğrenme.

Abstract
Technique is an inseperable part of classical guitar education. In this study, firstly, biomechanic aspects of classical guitar techniqe is addressedd. Secondly, Finger Prepared Playing Technique (FPPT) on classical guitar, which was the subject of the doctoral dissertation submitted in partial fulfillment of the requirements for the degree of PhD in the Institute of Educational Sciences of Gazi University, is described. The main purpose of FPPT is to prepare left and right hand fingers on the strings right before the sound production, therfore, to improve the quality and efficiency of sound production and musical performance, and to help guitar students gain a movement repertoire on psychomotor level on the guitar.

Keywords
Classical guitar, classical guitar education, planting, finger preparation, motor learning

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 84. Sayısı (Yaz Sayısı) yayımlanmıştır.  85. sayımız için makale kabulü devam etmektedir.

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri