eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKLASİK GİTAR EĞİTİMİNDE PARMAK HAZIRLAMALI SESLENDİRME YÖNTEMİ
(Finger Prepared Playing Technique on Classical Guitar Education )

Yazar : Fatih BİNGÖL    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 56
Sayfa : 409-418
Dergiye Geliş Tarihi : 24.07.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Fatih BİNGÖL , (17). KLASİK GİTAR EĞİTİMİNDE PARMAK HAZIRLAMALI SESLENDİRME YÖNTEMİ. Ekev Akademi Dergisi, 56, p. 409-418. Doi: .


Özet
Teknik klasik gitar eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu makalede klasik gitar tekniğinin biyomekanik temellerine değinilerek, bu eksende Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı için hazırladığımız doktora tezine konu olan gitarda parmak hazırlamalı seslendirme yönteminin (PHSY) gitar eğitimine katkıları değerlendirilecektir. PHSY’nin temel amacı, seslendirmede kullanılan sağ ve sol el hareketlerinin seslendirme anından önce programlanarak, seslendirmede hareket yönetiminin kalite ve verimini arttırmak, bu yaklaşımla edinilen seslendirme becerileriyle psikomotor düzeyde bir tür hareket repertuarı oluşturmak ve ileri vadede bu repertuarı geliştirmektir.

Anahtar Kelimeler
Klasik gitar, klasik gitar eğitimi, parmak hazırlama, motor öğrenme.

Abstract
Technique is an inseperable part of classical guitar education. In this study, firstly, biomechanic aspects of classical guitar techniqe is addressedd. Secondly, Finger Prepared Playing Technique (FPPT) on classical guitar, which was the subject of the doctoral dissertation submitted in partial fulfillment of the requirements for the degree of PhD in the Institute of Educational Sciences of Gazi University, is described. The main purpose of FPPT is to prepare left and right hand fingers on the strings right before the sound production, therfore, to improve the quality and efficiency of sound production and musical performance, and to help guitar students gain a movement repertoire on psychomotor level on the guitar.

Keywords
Classical guitar, classical guitar education, planting, finger preparation, motor learning

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri