eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişimمنهج الإسلام في التعامل مع البيئة
(An Islamic Approach to the Environmental Issues )

Yazar : Mahroof ATHAMBAWA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 68
Sayfa : 243-297
Dergiye Geliş Tarihi : 15.12.2016
Yayımlanma Tarihi : 27.12.216
DOI Number: :
Cite : Mahroof ATHAMBAWA , (20). منهج الإسلام في التعامل مع البيئة. Ekev Akademi Dergisi, 68, p. 243-297. Doi: 10.17753/Ekev721.


Özet
Bu makale genelde bütün insanlık özelde ise Müslüman toplumları ilgilendiren önemli bir sorunu ele almaktadır ki o da çevre sorunudur. Çevre sorununun tehlikesi, yıkıcı sonuçları itibariyle nükleer ve biyolojik silah tehlikesinden az değildir. Öyle ki Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurluşlar doğurduğu tehlikeler konusunda insanları bilinçlendirmek ve bunlara çözüm bulunması maksadıyla çeşitli toplantılar, konferanslar düzenlemiştir. Çalışma ilâhî ve evrensel bir metot olması itibariyle İslam’ın çevre konusundaki yaklaşımına odaklanmaktadır. Bu konuda İslam’ın çeşitli hukuki hükümleri ve ilkeleri bulunmaktadır. Bu ilk eve kurallar insanın mutlu bir hayat için çevreden nasıl yararlanılması gerektiğini, nimetlerinden istifade etmenin esaslarını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, çevrenin hor kullanılmaması, zarar verilmemesi yönündeki bu hukuki ve ahlaki hükümleri incelemekte, daha iyi bir gelecek için toplum kesimlerinin bu doğrultuda bilinçlendirilmesi yönünde neler yapılabileceğine dair kimi tespit ve öneriler içermektedir.

Anahtar Kelimeler
İslam, Çevre, Şeriat, Ahlak, Ahkâm, Hukuk, Fiqh.

Abstract
This research Paper addresses the most important issue of the time that concerns to the humanitarian community as a whole and the Muslim community in particular. That is the case of dealing with the environment and its components, an issue which constitutes no less seriousness and importance than nuclear and biological weapons which have brought to humanity the bad consequences of mass destruction, that has forced the United Nations and other institutions to organize international, domestic conferences and seminars to raise awareness of the People about seriousness and danger of Environmental issues and find solutions to its problems. The research focuses on the approach of Islam in dealing with environmental issues as a divine comprehensive method of the Creator of the universe, That was able to laydown unprecedented rules and Provisions in order to deal with Environmental Issues in a proper way to ensure to everyone a happy life by taking advantage of the environment and invest its resources for the fully benefit of mankind and protect it from tampering, damage and waste in the uncalculated adventures, and ends with the findings and recommendations to activate this approach and raise awareness among the segments of the society for a better future for humanity.

Keywords
Islam, Environment, Sharia, Etic, Fiqh, Rules, Law.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri