eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİNTİKAD’DA TENKİT UNSURLARI
(Criticism Factors in Intikad )

Yazar : Fatih TORUN  Serhan Alkan İSPİRLİ  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 20
Sayı : 68
Sayfa : 431-435
Dergiye Geliş Tarihi : 26.12.2016
Yayımlanma Tarihi : 27.12.216
DOI Number: :
Cite : Fatih TORUN Serhan Alkan İSPİRLİ, (20). İNTİKAD’DA TENKİT UNSURLARI. Ekev Akademi Dergisi, 68, p. 431-435. Doi: 10.17753/Ekev725.


Özet
Beşir Fuat ve Muallim Naci yenileşme hareketlerinin merkezinde iki zıt kutbun iki önemli karakteridir. Bu iki isim Türk Edebiyatının gelecek nesillerini etkileyecek çok önemli kararlar vermiştir. Tevfik Fikret, Cenab Şehabettin gibi şair ve yazarlar, onların açtığı yolda şiir zevklerini şekillendirirler. Beşir Fuad ve Mullim Naci arasında Victor Hugo ile alakalı başlayan mektuplaşmalar, Beşir Fuad’ın ölümünden sonra “İntikad” ismiyle kitaplaştırılmıştır. “İntikad” adlı bu eserde Naci ve Fuad’ın edebiyat hakkındaki görüşleri detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu çalışmada Naci ve Fuad’ın edebiyatımıza dair tenkid unsurları icat ve tecdit, tenkit ve intikad, dil, hayal ve hakikat, mübalağa, şiir ve şair, vezin ve kafiye başlıklarıyla incelenmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Beşir Fuad, Muallim Naci, İntikad, Tenkid, Tenkid Unsurları.

Abstract
Beşhir Fuat and Muallim Naci are the two most important personalities of the two opposing poles in the center of the regeneration movements. These two names gave very important decisions that will affect the future generations of Turkish Literature. Tevfik Fikret, poet and writers such as Cenab Şahabettin shape the pleasures of poetry on their way. The correspondences between Beşir Fuad and Muallim Naci, which began with relevance to Victor Hugo, have been published under the name of "Intikad" after the death of Beşir Fuad. Studied in this study, Critical elements of Naci and Fuad's literatüre, Under the headings of invention and tecdit, tenkid and intikad, language, imagination and truth, exaggeration, poetry and poet, vezin and rhyme.

Keywords
Beşir Fuad, Muallim Naci, İntikad, Criticism, Criticism Factors.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri