eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLAM’DA CİHAD KAVRAMININ KAPSAMI
(The Concept of Jihad According to Islam )

Yazar : Niyazi BEKİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 21
Sayı : 70
Sayfa : 85-100
Dergiye Geliş Tarihi : 25.03.2017
Yayımlanma Tarihi : 27.04.2017
DOI Number: :
Cite : Niyazi BEKİ , (21). İSLAM’DA CİHAD KAVRAMININ KAPSAMI. Ekev Akademi Dergisi, 70, p. 85-100. Doi: 10.17753/Ekev740.


Özet
Bu çalışmanın konusu, İslâm'da cihad anlayışıdır. Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan cihad kavramı ile kıtal kavramının aynı olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığı ilmî kurallar çerçevesinde tespit edilmiştir. Müslümanlar için en büyük cihadın nefse karşı verilen ilim ve düşünce plânındaki mânevî cihad olduğu gerçeği ayet, hadis ve İslâm âlimlerinin görüşleri muvacehesinde ortaya konulmuştur. Çalışmamız, konunun ana hatlarını belirleyen bir giriş ile başlayıp, cihadın çeşitlerini, maddî ve mânevî cihadın varlığına işaret eden ayet ve hadislerle delillendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Cihad, Maddî Cihad, Mânevî Cihad, Savaş.

Abstract
The topic of this study is the concept of jihad according to Islam. It has been determined based on scholarly work that the jihad concept in the Qur'an is not the same as war as has been the alleged. For Muslims, the biggest jihad is against the excessive/uncontrolled desires of the carnal soul. The existence of spiritual jihad is presented based on the Qur'an, hadith, and arguments of Muslim scholars. This study begins with an Introduction to frame the main debates and explains the types of jihad, proves the presence of both materialistic and spiritual jihad with Qur'anic verses and hadith literature.

Keywords
Jihad, Materialistic Jihad, Spiritual Jihad, War.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri