eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLAM’DA CİHAD KAVRAMININ KAPSAMI
(The Concept of Jihad According to Islam )

Yazar : Niyazi BEKİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 21
Sayı : 70
Sayfa : 85-100
Dergiye Geliş Tarihi : 25.03.2017
Yayımlanma Tarihi : 27.04.2017
DOI Number: :
Cite : Niyazi BEKİ , (21). İSLAM’DA CİHAD KAVRAMININ KAPSAMI. Ekev Akademi Dergisi, 70, p. 85-100. Doi: 10.17753/Ekev740.


Özet
Bu çalışmanın konusu, İslâm'da cihad anlayışıdır. Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan cihad kavramı ile kıtal kavramının aynı olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığı ilmî kurallar çerçevesinde tespit edilmiştir. Müslümanlar için en büyük cihadın nefse karşı verilen ilim ve düşünce plânındaki mânevî cihad olduğu gerçeği ayet, hadis ve İslâm âlimlerinin görüşleri muvacehesinde ortaya konulmuştur. Çalışmamız, konunun ana hatlarını belirleyen bir giriş ile başlayıp, cihadın çeşitlerini, maddî ve mânevî cihadın varlığına işaret eden ayet ve hadislerle delillendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Cihad, Maddî Cihad, Mânevî Cihad, Savaş.

Abstract
The topic of this study is the concept of jihad according to Islam. It has been determined based on scholarly work that the jihad concept in the Qur'an is not the same as war as has been the alleged. For Muslims, the biggest jihad is against the excessive/uncontrolled desires of the carnal soul. The existence of spiritual jihad is presented based on the Qur'an, hadith, and arguments of Muslim scholars. This study begins with an Introduction to frame the main debates and explains the types of jihad, proves the presence of both materialistic and spiritual jihad with Qur'anic verses and hadith literature.

Keywords
Jihad, Materialistic Jihad, Spiritual Jihad, War.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri