eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSosyal Hizmet Ve Sosyal Politikalar Açısından Türkiye’de Yoksulluk
(POVERTY IN TURKEY IN TERMS OF SOCIAL POLITICS )

Yazar : Seher CESUR KILIÇASLAN ve Toprak IŞIK(Erdal KILIÇASLAN)   Hazirlayan  Seher CESUR KILIÇASLAN ve Toprak IŞIK(Erdal KILIÇASLAN)
Türü : Hazırlama
Baskı Yılı : 21
Sayı : 71
Sayfa : 287-302


Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye’deki yoksulluğu ve yoksulların durumunu incelemektir. Bu kapsamda yoksullukla mücadele yöntemleri de değerlendirilecektir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplamalarına göre, 2007 yılında Türkiye’de fertlerin yaklaşık % 0,54’ü sadece gıda harcamalarını içeren açlık sınırının, %18.56’sı ise gıda ve gıda dışı harcamaları içeren yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. 2007 yılında yapılan nüfus sayımında elde edilen 70 586 000 kişilik Türkiye nüfusu dikkate alındığında, TÜİK’in bu yoksulluk araştırmasına göre, Türkiye’de 380 000 kişi açlık sınırının altında yaşamaktadır. Tarihsel perspektiften incelendiğinde ülkemizde yoksullara yardımın, büyük ölçüde dini kurum ve vakıflarla ve/veya hayırsever bireysel girişimlerle gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Türkiye’de hükümetler ise 1980’li yılların ortalarına kadar ve hatta bugün, sosyal yardım alanını, daha çok geleneksel dayanışma dinamikleri içerisinde ele almıştır.

Anahtar Kelimeler
Yoksulluk, Türkiye’de Yoksulluk, Devlet Yardımı, Yoksullukla Mücadele, Türkiye.

Abstract
This study aims to examine poverty and the situation of the poor in Turkey. As such, it shall also evaluate methods of combating poverty. According to the calculations of the Turkish Statistical Institute (TÜİK), in Turkey in 2007, approximately 0.54% of the population was living below the starvation line, which only includes food expenses, while 18.56% was living below the poverty line, which includes both food and non-food expenses. When we take the figure of 70 586 000, obtained in the 2007 census, to be the population of Turkey, then according to TÜİK’s this study on poverty, there are 380 000 people in Turkey living below the starvation line.Taken from a historical perspective, in Turkey, the poor have been helped to a large extent by religious institutions and waqfs and/or by private philanthropy. Until the mid-1980s and even today, successive Turkish governments have tended to deal with the field of welfare, within traditional solidarity mechanisms.

Keywords
Poverty, Poverty in Turkey, State Aid, Fight against Poverty, Turkey.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 73 ve 74. sayıları için makale kabulü son tarihi 20.03.2018'dir.

  EKEV Akademi Dergisi 72. sayısı yayındadır.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ.

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri