eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimORDU/AKKUŞ’TA ÇANTI TEKNİĞİNDE YAPILMIŞ CAMİ ÖRNEKLERİ
(Mosque Samples Built with Timber-Framıng Technique in Ordu/Akkuş )

Yazar : Serpil SEYFİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 21
Sayı : 71
Sayfa : 327-346
Dergiye Geliş Tarihi : 12.06.2017
Yayımlanma Tarihi : YAZ 2017
DOI Number: :
Cite : Serpil SEYFİ , (21). ORDU/AKKUŞ’TA ÇANTI TEKNİĞİNDE YAPILMIŞ CAMİ ÖRNEKLERİ. Ekev Akademi Dergisi, 71, p. 327-346. Doi: 10.17753/Ekev770.


Özet
İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından beri yaşamın birçok alanında kullanılan ahşap, doğal yapısı ve kullanım özelliklerinden dolayı mimari yapılar için önemli bir malzemedir. Özellikle tasarımda esneklik sağlaması, işçiliğinin kolay olması ve detayların kolayca çözümlenebilmesinden dolayı Anadolu’da birçok cami’de ahşap malzeme örnekleriyle karşılaşırız. Bunun da temelinde ahşabın sadece dayanıklı olması değil aynı zamanda hafif olması vardır. Hafifliği, çekme ve eğilmeye karşı dayanıklılığı nedeniyle büyük açıklıklar geçilebilmektedir. Böylelikle duvar boşluklarının geçilmesinde, hatıl ve döşeme kirişlerinde, çıkma ve saçak oluşturulmasında kolaylıkla kullanılabilmektedir. Ormanlık alanların çok fazla olduğu Akkuş ilçesinde de mimaride ahşap kullanımı oldukça yaygındır. Orta Karadeniz’in dağlık kesimlerinde bulunan Akkuş ilçesinde Tibaren ve Kalip kavimlerinin yaşadığı ve ileriki dönemlerde Pont Krallığının buraya egemen olduğu bilinmektedir. Daha sonra Türklerin Anadolu’ya göç etmeye başlaması ile Danişmentlilerin hâkimiyeti altına giren Akkuş, XIV. yüzyılda Hacı Emiroğlu beyliğinin himayesinde yaşamıştır. XIX. yüzyılda Samsun Sancağına bağlı bucaktır. İlk olarak Karakuş olan adıyla anılan bucağın adı ileriki dönemlerde Akkuş olarak değiştirilmiştir. Farklı medeniyetlerin burada hüküm sürmesinden dolayı zengin kültürel bir hafızaya sahiptir. Bu çalışmada gür bitki örtüsüne sahip Ordu’nun Akkuş İlçesine bağlı köylerde bulunan, çantı tekniği ile yapılmış Akpınar Kasabası Merkez Camisi Ambargürgen Merkez Camii, Karaçal Köyü Camii ve Çökek Köyü Camileri çantı tekniği perspektifinde değerlendirilmiş ve Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesindeki diğer benzer örneklerle karşılaştırmaları yapılarak sanat tarihi açısından incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Ordu/Akkuş, Karadeniz, Çantı tekniği, Ahşap, Cami.

Abstract
Wood, which has been used in many fields since the initial times of the humankind, is an important material for architectural structures due to its natural essence and its usage features. One can come across wooden materials in most of the mosques in Anatolia since it particularly provides compliance in design, since crafting it is easy and since the details are easily analyzed. The basis for this is that wood is not only a durable but also a light material. Due to its being light and durability to traction and flection, long-span construction is possible. Therefore, it can easily be used in constructing wall openings, beams, and floor coverings and in forming corbels and eaves. Usage of wood in buildings in the Akkuş sub-province where forests are abundant is widespread. It is a known fact that the tribes of Tibareni and Kalip dwelt in the sub-province of Akkuş located in highlands of Central Black Sea and later the Kingdom of Pontus ruled these lands. After that, Akkuş, which was dominated by Danishmends when Turks immigrated to Anatolia, was ruled by Haji Emiroğlu Beylik in XIV. century. It was a sub-district under Samsun Sanjak in XIX. century. The name of the sub-district, which was initially called as Karakuş, was changed to Akkuş in the following periods. It has a rich cultural heritage since numerous civilizations reigned in these lands. This study evaluates mosques from a timberframing perspective which are located in villages of Akkuş sub-province of Ordu that is rich in terms of vegetation such as Akpınar Town Central Mosque, Ambargürgen Central Mosque, Karaçal Village Mosque and Çökek Village Mosque which were built with timber- framing technique, and analyses them in terms of art history by comparing them with the similar examples from Eastern and Central Black Sea Region.

Keywords
Ordu/Akkuş, Blacksea, Timber-framing Technique, Wooden Mosque.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 84. Sayısı (Yaz Sayısı) yayımlanmıştır.  85. sayımız için makale kabulü devam etmektedir.

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri