eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişim1877-1878 OSMANLI RUS HARBİ’NE KADAR YAŞANAN KIRIM KAFKAS GÖÇLERİ VE ERZURUM’UN DURUMU
(Crimean-Caucasian Migrations Till 1877-1878 Ottoman-Russian War & Situation Of Erzurum )

Yazar : Murathan KEHA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 91-106
Dergiye Geliş Tarihi : 5.08.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Murathan KEHA , (17). 1877-1878 OSMANLI RUS HARBİ’NE KADAR YAŞANAN KIRIM KAFKAS GÖÇLERİ VE ERZURUM’UN DURUMU. Ekev Akademi Dergisi, 57, p. 91-106. Doi: .


Özet
Özet Dünyanın en eski olgularından biri olan göç olgusu, tarihin her devresinde insanların ve toplumların hayatlarını derinden etkilemiştir. Bu göç hareketleri genel olarak insanların yaşayabilecekleri daha iyi yerler bulabilme çabasından ileri gelmektedir. Ancak bunların yanında –incelediğimiz dönemde olduğu gibi- insanların çeşitli siyasi sebeplerle yaşadıkları yerlerden “göç ettirilmesi” de bu hareketlerin sebepleri arasında yer almaktadır. 19. yüzyıl içerisinde Osmanlı Devleti de kendisini siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan zora sokan ve milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden çok büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Bu göç dalgaları sebebiyle herkes büyük sıkıtılar yaşamış ancak alınan tedbirlerle bu hareketin ortaya çıkarabileceği pek çok yıkıcı etki ortadan kaldırılmış ve gelen göçmenlerin uygun yerlere yerleştirilmesi sağlanmıştır. Tüm bu olaylarda elbette en büyük sıkıntılar bizzat olayların müsebbibi olan Rusya ile sınır olan veya buraya en yakın noktalarda yaşanmıştır. Bu bağlamda Erzurum da yaşanan sıkıntılardan olumsuz etkilenmiş, sadece buraya gelen göçmenler değil, Erzurum’da yaşayan halk da büyük çileler çekmiştir.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Göçmen, Kırım-Kafkas Göçleri, Muhacirin Komisyonu, Erzurum, Çeçen, Çerkez, Kafkasyalı

Abstract
Abstract One of the earliest events of the world, migration has ever had a deep impact on the lives of communities and people all throughout the history. This act of migration generally results from people’s attempts to find better places to live. However, apart from this, migration also takes place as the result of politic reasons, as was the case with the period under discussion. In the 19th century, the Ottoman State faced a great wave of migration which led to political, social and economic problems and displaced millions of people. People suffered much from it, but necessary precautions were taken preventing many destructive effects and newcomers were populated in suitable regions. The most badly affected areas were the places bordering Russia, which produced the problems. Within this context, Erzurum was also badly affected by the events. Not only did the migrants but also the natives of Erzurum bore the brunt of these events.

Keywords
Key Words: Migrant, Crimean-Caucasian Migrations, Immigrant’s Commission, Erzurum, Chechen, Circassi

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Kıymetli Yazarlarımız,

    Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

    Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

     Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

    Kıymetli Yazarlarımız,

    Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

    Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

    Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

    ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

    EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

    DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

    Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri