eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimCAHİLİYEDE VE İSLAMİ DÖNEMLERDE ARAP ŞİİR SANATININ MÜCADELE/SIR‘ İŞLEVSELLİĞİ ÜZERİNE
(On the Struggle / Sirâ 'Functionality of Arab Poetry Architecture in Cahillia and Islamic Periods )

Yazar : NEJDET GÜRKAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 21
Sayı : 72
Sayfa : 225-239
Dergiye Geliş Tarihi : 16.10.2017
Yayımlanma Tarihi : 25.12.2017


Özet
Cahiliyeden beri Arap şiiri kabilevi, dini, vb. pek çok mücadelede alanında Arap toplumunun en güçlü silahı olarak günümüze kadar varlığını koruyabilmiştir. Kabile savaşlarında kılıç yanında hitabet ustası, şair vb. edebi becerisi yüksek şahsiyetlerin şiirleri etkili bir eleştiri gücü olarak kullanılmıştır. İslam da bu gücün simgesi olan Arap dilini şiirden daha etkili bir üslûba sahip Kur’an vasıtasıyla rakiplerine karşı kullanmıştır. Benzer bir şekilde, Hz. Peygamber müşriklerle mücadelesinde, Hassan b. Sabit gibi Müslüman şairleri savunma gücü olarak teşvik etmiştir. Hiciv ve nekâiz konulu şiirler bu sanatın keskin söz gücünü temsil eden türler olmuştur. İslam tarihinde de bu tür şiirler Arap edebiyatının önemli bir yekûnünü oluşturmaktadır. Kısaca şiir tarihte bugünkü medya gücüne benzer bir işleviyle toplumsal alanda etkili olmuştur.

Anahtar Kelimeler
Arap Şiiri, Mücadele, Hiciv, Nekâiz, Şiir Savunması.

Abstract
Since Cahiliyya, Arabic poetry, tribalism, religion, and so on has been able to maintain its presence as much as the most powerful weapon of the Arab community in many struggles. In tribal wars, swordsman, orator, poet and so on the poetry of high figures of literary skill has been used as an effective critique force. Islam has also used Arabic language the symbol of this power, against its competitors through the Qur'an, which has a more effective style. Similarly, Hz. Muhammad -in the struggle with the idolaters-, encouraged muslim poets Hassan b. Sabit as a defense force. Satirical and Nekaiz (poetry shot) poems, have become poetry types representing sharp power of speech. Such poems in Islamic history also constitute an important part of Arabic literature. In short, poetry has been influential on the social scene with a function similar to today's media power in history.

Keywords
Arab Poetry, Struggle, Satirical and Nekaiz (poetry shot), Defending poetry

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 83. Sayısı (Yaz Sayısı) yayımlanmıştır. 84. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri